4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Główny Urząd Geodezji i Kartografii coraz bliżej Olsztyna. Pracuje nad tym Michał Wypij

WiadomościGłówny Urząd Geodezji i Kartografii coraz bliżej Olsztyna. Pracuje nad tym Michał...

Od ponad roku trwają rozmowy nad przeniesieniem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii do jednego z miast wojewódzkich. Olsztyn jest faworytem dzięki Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu.

W lipcu 2019 roku, szefowa Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii – Jadwiga Emilewicz, mówiła o przenoszeniu części z głównych urzędów do miast wojewódzkich. Do przejęcia GUGiK faworytem był Olsztyn, o czym pisaliśmy tutaj: Główny Urząd Geodezji i Kartografii zostanie przeniesiony do Olsztyna?.

Rok później, 23 listopada, Michał Wypij za pośrednictwem swojego Twittera poinformował o kolejnych krokach, podejmowanych w tym temacie. W swojej interpelacji z 10.08 do ministra rozwoju napisał:

„Województwo warmińsko-mazurskie stanowi wciąż jeden z najuboższych regionów w naszej Ojczyźnie. Niemniej jednak ciągły rozwój Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przy wsparciu dotacyjnym Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego stanowi szansę dla Warmii i Mazur. Jednym z najlepszych wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest Wydział Geoinżynierii. Wydział uzyskał Certyfikat Uczelnia Liderów 2020 oraz uhonorowany został Wyróżnieniem PRIMUS. Funkcjonujący na tym wydziale kierunek geodezja i kartografia znajduje się w czołówce rankingów (3 miejsce w rankingu Perspektywy 2019). Powyższe sprawia, iż Olsztyn posiada odpowiednio wykwalifikowaną kadrę w zakresie geodezji i kartografii. W nadzorze kompetencyjnym Pani Premier znajduje się Instytut Geodezji i Kartografii oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Uważam, że Olsztyn spełnia wszystkie niezbędne kryteria, aby jedna z tych jednostek mogła znaleźć swoją siedzibę w stolicy Warmii i Mazur.

Mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pani Premier z pytaniem czy w związku z zapowiadaną przez rząd i popieraną przez niemal wszystkie środowiska polityczne polityką deglomeracji podejmuje działania mające na celu przeniesienie siedziby Instytutu Geodezji i Kartografii lub Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii poza Warszawę i czy Olsztyn jest rozpatrywany jako potencjalna siedziba tych jednostek?

Na swoje zapytanie, odpowiedź uzyskał miesiąc później i rodzi ona nadzieję na przeniesienie tego urzędu do Olsztyna:

„Informuję, że Ministerstwo Rozwoju wciąż prowadzi analizy i badania dotyczące problematyki deglomeracji. Rozprzestrzenianie się pandemii COVID-19 spowodowało naglącą potrzebę opracowania programów wspierających polskich przedsiębiorców i polską gospodarkę, którymi to w znacznej mierze zajmuje się Ministerstwo Rozwoju. Wpłynęło to na zmianę priorytetów i w efekcie – spowolnienie prac nad deglomeracją. Wypracowanie kierunków deglomeracji to jeden z najistotniejszych elementów całego procesu. Właściwe ich wskazanie jest jednym z najważniejszych etapów projektu. Otwarcie nowych możliwości dla ośrodków przyjmujących instytucje w ramach procesu musi być związane z potencjałem tychże miast. Dobrze prosperujący i wciąż rozwijający się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest z pewnością wartością dodaną dla możliwości ulokowania w tym mieście instytucji związanej z obszarem geodezji i kartografii.

Lista jednostek możliwych do wyniesienia poza Warszawę jest wciąż w opracowaniu, jednak jeśli jedna z wymienionych przez Pana Posła Michała Wypija instytucji, Instytut Geodezji i Kartografii czy Główny Urząd Geodezji i Kartografii, zostanie wskazana jako ta, której przeniesienie wpłynie pozytywnie na jej funkcjonowanie, to z pewnością Olsztyn będzie jednym z głównych miast, które będą brane pod uwagę”

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski jest dobrze rozpoznawalny dzięki kierunkowi „Geodezja i Kartografia”, który kształci najlepszych specjalistów w Polsce w tych zawodach. Olsztyn wydaje się naturalnym kierunkiem dla przeniesienia Instytutu Geodezji i Kartografii lub Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane