Towarzystwo Miłośników Olsztyna po raz trzeci realizuje program “Podwórka z Natury”. W tym roku zmienią się dwa podwórka. Jedno z nich jest bardzo kameralne i znajduje się w centrum miasta na rogu ulic Warmińskiej i Mickiewicza, a drugie podwórko obejmuje spory trójkąt na Zatorzu między ulicami Sienkiewicza i Kolejową.
Każde podwórko ma inny charakter, ale oba zmieniają się w przestrzeń przyjazną mieszkańcom i bezpieczniejszą. W trudnym czasie pandemii działania integrujące społeczność są niestety ograniczone, ale na obu podwórkach udało się znaleźć osoby zaangażowane, które planują, pilotują prace oraz same wkładają mnóstwo energii, żeby móc cieszyć się później zielenią w mieście. Liczymy, że na obu podwórkach zminimalizujemy problemy, które wiążą się z wodą opadową. Nie będzie już żłobić fantazyjnych koryt i zasilać kanalizacji deszczowej, ale zostanie wykorzystana do utrzymania pięknych nasadzeń, które właśnie powstają na podwórkach.
Zaangażowanie mieszkańców do zmian jest najlepszym sposobem na to, żeby zmiany były trwałe. W wielu miejscach dzięki aktywności społeczności, którą inspiruje program “Podwórka z Natury”, następują kolejne – Grupy Sąsiedzkie sięgają choćby po budżet obywatelski. Przykładem może być “Podwórko Samochodowe” przy placu Konsulatu Polskiego, czy “Zaułek Optymistów”, a tam, gdzie nie są konieczne duże inwestycje podwórka żyją zabawami dzieci, spotkaniami sąsiadów, pielęgnacją i ciągłym uzupełnianiem posadzonych roślin, bo często projekty zmieniają się jeszcze w trakcie realizacji, ale i później. “Jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, to załóż sobie ogród” – także w mieście, a szczególnie w mieście-ogrodzie.
Facebook organizatorów: https://www.facebook.com/podworka2018
Źródło: Towarzystwo Miłośników Olsztyna