5 C
Olsztyn
piątek, 19 kwietnia, 2024
reklama

Rodzaje książek, po które zawsze warto sięgnąć, gdy chcemy odkryć coś nowego

Materiał zewnętrznyRodzaje książek, po które zawsze warto sięgnąć, gdy chcemy odkryć coś nowego

Czytanie książek to rozrywka, której wielu Polaków wciąż unika, jednak z drugiej strony ma ona wierną rzeszę swoich odbiorców. Gdy jednak spędzamy większość czasu w ramach jednego czy dwóch gatunków literackich, możemy zupełnie nie być świadomi ile ciekawych opowieści przemyka nam tuż przed nosem. Jak możemy zmienić ten stan rzeczy? Na jakie rodzaje prozy warto zwrócić uwagę, jeżeli nigdy wcześniej po nie nie sięgnęliśmy? Co mogą nam dać i w jaki sposób nas zaskoczą?

reklama

1. Książki obcojęzyczne

2. Powieści fantastyczne i fantastyczno-naukowe

reklama

3. Reportaże, literatura faktu

Książki obcojęzyczne

Literatura pisana w obcym języku jest bardzo dobrym wyborem, jeżeli chcemy przyspieszyć naukę tegoż i sprawić, że płynniej i bieglej będziemy rozumieć słowo pisane. Jej dużym plusem jest również to, że dostajemy dzieło danego autora dokładnie takim, jak zostało napisane – bez zmian wprowadzonych przez tłumacza, które są zawsze, na przykład ze względu na trudne do przełożenia idiomy czy pojęcia obce w języku polskim. Jeżeli dopiero przymierzamy się do czytania w oryginale, warto jest wybrać coś prostego na początek. Wtedy szansa że się zniechęcimy po pierwszych trudnościach będzie znacznie mniejsza.

Powieści fantastyczne i fantastyczno-naukowe

Jeżeli czytamy książki dla rozrywki, ale do tej pory trzymaliśmy się raczej realnych postaci czy wydarzeń, całkiem sporym powiewem świeżości może być zagłębienie się w świat fantasy. Gdy przy okazji lubimy przedmioty ścisłe i chętnie mierzymy się z trudnymi tekstami, warto również zajrzeć na półkę z powieściami z gatunku science-fiction. W tej kategorii znajdziemy zarówno lekkie, łatwe i przyjemne opowiastki, jak i potężne wielotomowe sagi ze światami tak rozbudowanymi jak ten prawdziwy, w którym żyjemy. Taka zmiana jest znacząca i może zostawić nas nie tylko z górą nowych książek do przeczytania, ale również z poważnymi przemyśleniami i emocjami po skończeniu lektury.

reklama

Reportaże, literatura faktu

Reportaże książki to szczególnie dobra opcja dla tych z nas, którzy lubują się w historii oraz czytaniu o prawdziwych wydarzeniach. Literatura faktu może być – i często jest – równie wciągająca, szokująca i zastanawiająca, jak każdy gatunek fabularny. Wybierając tytuł oparty na realnych zdarzeniach mamy do dyspozycji całe spektrum różnych podgatunków: książki czysto historyczne, reportaże wojenne, publikacje osób będących na misjach humanitarnych lub takich, które przeżyły jakieś niecodzienne wydarzenia i tak dalej. Jeżeli dobrze poszukamy, możemy znaleźć prawdziwe perełki które zapewnią nam ciekawą lekturę na wiele dni. Kto wie, być może nawet stanie się to nasz ulubiony nurt w literaturze?

 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia