fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

sobota, 16 stycznia, 2021

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Olsztyn ma 667 lat

Wiadomości Olsztyn ma 667 lat

W sobotę przypada 667 rocznica nadania Olsztynowi praw miejskich. Ze względu na pandemię, świętowanie urodzin miasta jest celebrowane wirtualnie – poinformował olsztyński ratusz.

„Z okazji urodzin naszego miasta życzę Państwu zdrowia, spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Dbajmy o siebie i o swoich bliskich, żeby czas do kolejnej rocznicy upłynął nam w radosnej i rodzinnej atmosferze” – napisał w komunikacie o urodzinach Olsztyna prezydent miasta Piotr Grzymowicz.

W związku z urodzinami miasta Miejska Biblioteka Publiczna na swoim kanale w serwisie YouTube zamieściła słuchowisko-legendę „Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim” autorstwa Marii Zientary-Malewskiej. Treść baśni została wzbogacona materiałem animacyjnym, którego autorem jest grafik Kamil Iwańczyk.

Z okazji urodzin miasta Miejski Ośrodek Kultury ustawił w pobliżu sceny staromiejskiej wielkoformatowe plansze z sgraffito, czyli wielkoformatowymi obrazami stworzonymi w technice malarstwa ściennego. Przedstawiają one charakterystyczne widoki miasta. Sgraffito powstają przez pokrywanie muru kilkoma warstwami zróżnicowanego kolorystycznie tynku, a następnie zeskrobywaniu według określonego rysunku fragmentów wilgotnych jeszcze warstw górnych tak, aby odsłoniła się barwa warstwy dolnej. Dzięki temu uzyskuje się wielobarwną kompozycję rysunkową o motywach zazwyczaj geometrycznych.

Pierwsza wzmianka o Olsztynie pojawiła się w kronikach w 1334 roku. Wówczas Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną). Prawa miejskie oraz nazwę Allenstein (dla Polaków Holstin, a później Olstyn) miasto otrzymało 31 października 1353 roku. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem Olsztyna był Jan z Łajs.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x