W sobotę przypada 667 rocznica nadania Olsztynowi praw miejskich. Ze względu na pandemię, świętowanie urodzin miasta jest celebrowane wirtualnie – poinformował olsztyński ratusz.
„Z okazji urodzin naszego miasta życzę Państwu zdrowia, spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Dbajmy o siebie i o swoich bliskich, żeby czas do kolejnej rocznicy upłynął nam w radosnej i rodzinnej atmosferze” – napisał w komunikacie o urodzinach Olsztyna prezydent miasta Piotr Grzymowicz.
W związku z urodzinami miasta Miejska Biblioteka Publiczna na swoim kanale w serwisie YouTube zamieściła słuchowisko-legendę „Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim” autorstwa Marii Zientary-Malewskiej. Treść baśni została wzbogacona materiałem animacyjnym, którego autorem jest grafik Kamil Iwańczyk.
Z okazji urodzin miasta Miejski Ośrodek Kultury ustawił w pobliżu sceny staromiejskiej wielkoformatowe plansze z sgraffito, czyli wielkoformatowymi obrazami stworzonymi w technice malarstwa ściennego. Przedstawiają one charakterystyczne widoki miasta. Sgraffito powstają przez pokrywanie muru kilkoma warstwami zróżnicowanego kolorystycznie tynku, a następnie zeskrobywaniu według określonego rysunku fragmentów wilgotnych jeszcze warstw górnych tak, aby odsłoniła się barwa warstwy dolnej. Dzięki temu uzyskuje się wielobarwną kompozycję rysunkową o motywach zazwyczaj geometrycznych.
Pierwsza wzmianka o Olsztynie pojawiła się w kronikach w 1334 roku. Wówczas Henryk von Luter założył w zakolu rzeki Łyny drewniano-ziemną strażnicę, nadając jej nazwę Allenstein (Gród nad Łyną). Prawa miejskie oraz nazwę Allenstein (dla Polaków Holstin, a później Olstyn) miasto otrzymało 31 października 1353 roku. Zasadźcą i pierwszym burmistrzem Olsztyna był Jan z Łajs.