fbpx
10 C
Olsztyn
niedziela, 17 października, 2021
reklama

Pięć wniosków do sądu po niedzielnym proteście w Olsztynie ws. wyroku TK

reklama

Pięć wniosków do sądu o ukaranie sporządzono wobec uczestników niedzielnego protestu w Olsztynie przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów dotyczących aborcji – podała w poniedziałek policja.

Podczas niedzielnego protestu w Olsztynie kilkuset uczestników chodziło wokół bazyliki konkatedralnej św. Jakuba, a stamtąd poszli po chodnikach wzdłuż ul. Pieniężnego, obok siedziby kurii warmińskiej i z powrotem. Następnie udali się na ul. Dąbrowszczaków, gdzie mieści się biuro PiS.

Jak poinformował w poniedziałek oficer prasowy olsztyńskiej policji podkom. Rafał Prokopczyk, policjanci interweniowali w stosunku do kilkunastu uczestników tego marszu i zwracali uwagę osobom przebywającym w rejonie Starego Miasta i ul. Dąbrowszczaków.

reklama

„Funkcjonariusze wielokrotnie informowali uczestników marszu że jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami, stanowi zagrożenie ze względu na stan epidemii i wzywali do rozejścia się” – wyjaśnił.

Jak przekazał, funkcjonariusze wylegitymowali 12 osób. „Łącznie policjanci sporządzili pięć wniosków o ukaranie do sądu, które dotyczą udziału w nielegalnym zgromadzeniu oraz zakłóceniu porządku publicznego” – dodał.

Według niego, funkcjonariusze wielokrotnie uprzedzali pozostałych uczestników marszu o konsekwencjach oraz odpowiedzialności karnej, z którą mogą się spotkać w przypadku naruszenia obowiązującego prawa, m.in. w przypadku zakłócenia przebiegu mszy.

„Policjanci interweniowali wobec 39-latki, która według zgłoszenia chciała przeszkodzić w mszy, natomiast po uprzedzeniu jej o odpowiedzialności karnej osoba ta opuściła kościół” – zaznaczył.

Podkom. Prokopczyk przekazał również, że funkcjonariusze sporządzili stosowną dokumentację z tej interwencji. „Będą prowadzić czynności sprawdzające w tej sprawie, mające na celu wyjaśnienie, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 195 KK” – poinformował.

reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

6 KOMENTARZY

6 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze