fbpx
10 C
Olsztyn
niedziela, 17 października, 2021
reklama

Radny PiS-u do protestujących w Olsztynie: „Hitlerjugend”

reklama

Nasilają się manifestacje związane z decyzją Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. W trakcie olsztyńskiego protestu, radny Sejmiku Województwa z PiS użył mocnych słów wobec uczestników.

O 12:30 przed olsztyńską Katedrą zebrał się tłum protestujących ludzi, głównie młodych kobiet. Zorganizowano jednak kontrmanifestację, która broniła wejścia do katedry, wspierając kordony policji. Przed bazyliką pojawił się również polityk PiS-u, Dariusz Rudnik, który stał przy jednym z wejść do katedry i rzucał w stronę przechodniów hasło „“Hitlerjugend”. Jedna z kobiet, która przechodziła obok radnego próbowała wdać się z nim w dyskusję, jednak Rudnik ją zbył słowami: „Wasze zdanie nas nie interesuje”.

Hitlerjugend to nazwa niemieckiej organizacji młodzieżowej Niemieckiej Partii Nazistowskiej.

reklama

W sprawie protestów w Olsztynie zabrał też glos Jerzy Szmit: – Wczoraj, tj. 25 października 2020 r. przed Bazylika konkatedralną im. św. Jakuba w Olsztynie odbyła się demonstracja osób niezadowolonych z wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego to co wynika wprost z art. 38 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Agresywne zachowania części uczestników doprowadziły do sytuacji, w której musiała interweniować policja. Dzięki zdecydowanej postawie spontanicznie stworzonej przez wiernych ochronie kościoła i postawie policji udało się zapobiec masowemu wtargnięciu do Katedry i zakłóceniu odprawianej właśnie Mszy Św., a być może również profanacji świątyni.
W zgromadzeniu, które ze względu na obowiązujące od 24 października przepisy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń było nielegalne, aktywnie uczestniczyli czołowi działacze PO i lewicy. Nie uczynili oni nic, aby powstrzymać szturmujących drzwi katedry agresorów. Świadczy to o ich udziale w nielegalnym zgromadzeniu i wspieraniu agresywnych zachowań uczestników.
Zwracamy się do działających w naszym województwie przedstawicieli sił politycznych o jasną deklarację potępiającą próby zakłócenia praktyk religijnych, co jest złamaniem art. 53 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej i artykuły 195 i 196 Kodeksu Karnego.
Brak takiej deklaracji będzie oznaczał ponoszenie odpowiedzialności za łamanie prawa, w tym, Konstytucji RP i Kodeksu Karnego.

Przypomnijmy, że podobne protesty odbywają się w innych miastach Polski, m.in. w Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie. W Olsztynie doszło do aktu wandalizmu na jednym z kościołów: Wulgarny napis na olsztyńskim kościele. Policyjni technicy zabezpieczyli dowody


W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

3 KOMENTARZY

3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze