12 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zdanie urzędników ważniejsze niż wola zmarłej. Gmina postawiła katolicki nagrobek osobie niewierzącej

WiadomościZdanie urzędników ważniejsze niż wola zmarłej. Gmina postawiła katolicki nagrobek osobie niewierzącej

Gmina Gietrzwałd  w której w przeszłości objawiła się Matka Boża pochowała kobietę i postawiła jej krzyż na grobie. Problem w tym, że życzeniem zmarłej był świecki pochówek, o czym urzędnicy zostali poinformowani. Zwykłe przeoczenie czy szczyt urzędniczej nieodpowiedzialności?

reklama

Sprawa z nagrobkiem mieszkanki gminy Gietrzwałd ciągnie się od stycznia. Pani Barbara Łuczan mieszkała sama i nie miała żadnej bliskiej rodziny, która mogłaby zająć się jej pochówkiem. Z tego względu obowiązek zorganizowania pogrzebu i postawienia nagrobka spadł na gminę. Jak wskazuje art. 44 ustawy o pomocy społecznej z 2004 roku, w takiej sytuacji sprawienie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę, ale zgodnie z wyznaniem zmarłego.

Zdanie urzędników ważniejsze niż wola zmarłej. Gmina postawiła katolicki nagrobek osobie niewierzącej

reklama

Pani Barbara była osobą niewierzącą, a jej dalsi krewni przez kilka miesięcy korespondowali mailowo z urzędem gminy w celu ustalenia wyglądu nagrobka. Zależało im, by nagrobek był prosty i świecki, tak jak życzyła sobie tego zmarła.

Pani Agnieszka, krewna zmarłej, kontaktowałą się w tej sprawie z dwiema pracownicami Urzędu Gminy w Gietrzwałdzie – Kierownikiem Referatu Rozwoju Gospodarczego, oraz Kierownikiem Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich. Członkowie rodziny zmarłej przekazali sugestie dotyczące treści i wyglądu tablicy nagrobkowej, na co przesłane im zostały zdjęcia kilku odpowiadających ich prośbom nagrobków. Wszystkie proponowane nagrobki były bez krzyży.

Odbył się pogrzeb. Bliscy pożegnali Natalię
reklama

Termin wykonania tablicy przeciągał się z powodu pandemii aż do sierpnia. Jak się okazało, wbrew prośbom rodziny i życzeniu zmarłej, urzędnicy postawili pani Barbarze katolicki pomnik z dużym krzyżem i zdjęciem. Po zobaczeniu pomnika, krewni wyrazili swoje głębokie rozczarowanie jego wyglądem i poprosili o jak najszybsze usunięcie krzyża. Okazało się to jednak niemożliwe. Postawienie krzyża miało być zdaniem urzędników formą kompromisu, który zadowoli wszystkich.

— Pani Barbara Łuczan była mieszkanką gminy Gietrzwałd. W chwili śmierci nie miała żadnej bliskiej rodziny. Chcąc uhonorować Zmarłą, pracownicy gminy Gietrzwałd zajęli się wybraniem nagrobka, który stanął na miejscu pochówku. Całość przedsięwzięcia została sfinansowana przez gminę Gietrzwałd. Niestety, Pani Barbara nie zostawiła wytycznych dotyczących jej ewentualnego pochówku, np. testamentu. W związku z powyższym nie możemy dociekać, jakie byłyby jej życzenia. Wybierając model nagrobka kierowaliśmy się zdaniem wszystkich zainteresowanych oraz faktem, że Pani Barbara została pożegnana w obrządku chrześcijańskim. Szanując pamięć o Zmarłej mamy nadzieję, że jej grób nie będzie przyczyną waśni i sporów — przekonuje w oficjalnym oświadczeniu Krystyna Dzikowska, Sekretarz Gminy Gietrzwałd.

Odbył się pogrzeb. Bliscy pożegnali Natalię

Zdanie urzędników ważniejsze niż wola zmarłej. Gmina postawiła katolicki nagrobek osobie niewierzącej

W korespondencji mailowej z rodziną Pani Barbary urząd gminy zapewnił, że pomnik został wykonany z najwyższej jakości materiałów. To jednak nie wystarczyło. Krewni pani Barbary uważają, że działanie urzędników znieważyło pamięć zmarłej. Jak podkreślają, życzenia dotyczące pomnika były dobrze znane rodzinie i znajomym zmarłej, a wybrany przez nich pomnik był zupełnie inny niż ten, który ostatecznie stanął na cmentarzu w Szabruku. Pomimo wyraźnego sprzeciwu rodziny, urzędnicy są przekonani, że ich działanie było słuszne. Obecnie czekamy, czy sprawa trafi do sądu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

14 KOMENTARZY

14 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mazurka
16 października 2020 17:04

Nigdy nie słyszałam by gmina stawiała nagrobek?

Adrian_z_Indii
14 października 2020 07:30

Nadchodzi czas upadku tej wiary i tego, że wstydem będzie mieć krzyż.
Zbyt wiele zbrodni ma na swoim koncie KK.

Popularne
Odbył się pogrzeb. Bliscy pożegnali Natalię