5.9 C
Olsztyn
piątek, 27 grudnia, 2024
reklama

Do fabryki EGGER jedzie 15 tys. ton odpadów z Niemiec

WiadomościDo fabryki EGGER jedzie 15 tys. ton odpadów z Niemiec

Odpady są już w drodze. Trafią do niesławnej fabryki pod Olsztynem.

Jak donosi portal Debata, 15 tysięcy on odpadów przerobionego korku i odpadów z drewna jedzie do firmy EGGER w Biskupcu. Odpady przyjadą z firmy Timberpak GMBH Benzstr. 7, DE-31275 LEHERTE, NIEMCY, a transport będzie trwał od 21.09.2020 do 31.10.2020 r.

Z fabryką walczyli już okoliczni mieszkańcy, wspierani przez stowarzyszenie oraz kilku posłów, którzy nie chcieli dopuścić do wybudowania spalarni odpadów na terenie kompleksu. Ostatecznie zapadła decyzja, że EGGER nie będzie mógł spalać starych mebli, pokrytych impregnatami, lakierami czy klejami jako biomasy. To jednak nie oznacza, że EGGER nie znajdzie sposobu na zutylizowanie nadjeżdżających odpadów, gdyż jak podaje portal Debata:

„Odpady płyt drewnopochodnych nie mieszczą się w pojęciu biomasy przyjętym w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie standardów emisyjnych dla niektórych rodzajów instalacji, źródeł spalania paliw oraz urządzeń spalania lub współspalania odpadów, na potrzeby określenia wymagań w zakresie standardów emisyjnych. Nie podlegają one także wyłączeniom z obowiązku stosowania przepisów dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów, o których mowa w art. 163 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2018 r. poz. 21, ze zm.) oraz nie są uznane za biomasę na podstawie ww. rozporządzenia Ministra Środowiska”.

Według portalu iBiskupiec, trasy przejazdów z odpadami mają wyglądać następująco:

TRASA REGULARNA: wjazd na terytorium Polski przez byłe przejście graniczne w miejscowości Świecko, przejazd drogą międzynarodową E30 oraz trasą nr S5 do drogi krajowej nr 15. Następnie transport drogą krajową nr 15 do Ostródy. W dalszej kolejności przejazd trasą nr S7, drogą krajową nr 51 oraz 16 do instalacji odbiorcy przy ul. Św. Józefa 1, w Biskupcu.

TRASA ALTERNATYWNA: wjazd na terytorium Polski przez byłe przejście graniczne w Kołbaskowie, przejazd trasą nr A6 oraz drogą krajową nr 10 do drogi krajowej nr 22. Dalej transport odpadów drogą krajową nr 22, trasą nr S7 oraz drogą krajową nr 51 do drogi krajowej nr 16. Następnie przewóz droga krajową nr 16 do instalacji odbiorcy przy ul. Św. Józefa 1, w Biskupcu.

Już 8 października 2020 odbędzie się rozprawa dotycząca Egger Biskupiec Sp. z.o.o. i ich pozwolenia zintegrowanego, wydanego przez Anderzja Abako, olsztyńskiego Starostę. Skargę złożyły trzy organizacje ekologiczne oraz Prokuratura Regionalna w Białymstoku. Rozprawa odbędzie się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie.

Mieszkańcy niejednokrotnie skarżyli się na zapachy docierające z fabryki. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie, „zapachy te nie są uciążliwymi zapachami, a gdyby nawet nimi były, to „nie ma w naszym kraju ustawy odorowej”.

Stowarzyszenie Ekologiczne Warto Być, które było jednym z głównych przeciwników budowy spalarni odpadów w fabryce, zaskarżyło WIOŚ w Olsztynie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w związku z bagatelizowaniem kwestii odoru pochodzącego z fabryki.

Na ten moment w Biskupcu trwają prace nad nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym uwzględnione ma być poszerzenie zakładu Egger i zbliżenie go do centrum miasta. W sprawie tej rozbudowy zakładu interweniuje Stowarzyszenie Ekologiczne Warto Być, które zgłosiło się z wnioskiem do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

21 KOMENTARZY

21 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Defibrylator
9 października 2020 22:12

Odpady haha
Ciemnogród łyka wszystko jak pelikan.
Nie ma co nawet tłumaczyć bo każdy przecież wie lepiej. Leczyć się powinniście tylko że teraz to tylko tele porady więc żyjcie w tym swoim bujnym świecie.
A propos w domach też wam blaty w kuchni śmierdzą?!
Dowiedzcie się czym się fabryka zajmuje a dopiero się wypowiadajcie a smrodzić wam może fabryka mebli którą macie bliżej niż E.

lasek
4 października 2020 21:58

Skandal. Traktują nas jak trzeci świat. Śmietnik gdzie można wszystko wyrzucić. A u siebie to wielka ekologia. Będą nas później besztać, że nie trzymamy standardów.

Polecane