fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 20 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Sąd rozpatrzy wniosek o umorzenie sprawy dyscyplinarnej sędzi Lutostańskiej

Wiadomości Sąd rozpatrzy wniosek o umorzenie sprawy dyscyplinarnej sędzi Lutostańskiej

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Łodzi rozpatrzy wniosek o umorzenie postępowania przeciwko sędzi Dorocie Lutostańskiej z Olsztyna złożony przez jej obronę. Sąd ma ogłosić swoją decyzję jeszcze w czwartek.

„Złożyliśmy wniosek o umorzenie postępowania z powodu braku skargi uprawnionego oskarżyciela. W ogóle nie odnieśliśmy się do samego zarzutu dyscyplinarnego, jaki został pani sędzi Lutostańskiej postawiony, aczkolwiek uważamy, że on nie znajduje jakichkolwiek podstaw. Pani sędzia w żaden sposób nie naruszyła prawa” – poinformował obrońca sędzi adwokat Jakub Wende.

W marcu ubiegłego roku rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Michał Lasota zarzucił sędzi Sądu Okręgowego w Olsztynie Dorocie Lutostańskiej, że nie wyłączyła się od orzekania w sprawie dwóch działaczek KOD, które odpowiadały przed sądem za ubranie w koszulki z napisem „KonsTYtucJA, Jędrek” posągów bab pruskich. W jego opinii powinna to zrobić, bo wcześniej sama występowała publicznie w koszulce z takim napisem.

Sędzia Lutostańska 23 listopada 2018 r. wydała postanowienie utrzymujące w mocy orzeczenie sądu I instancji o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie, uznając, że zachowanie obwinionych nie zawierało znamienia wykroczenia, gdyż nie było społecznie szkodliwe.

Rzecznik zarzucił sędzi, że „zaniechała żądania wyłączenia od udziału w sprawie mimo istnienia okoliczności tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności, to jest publicznego wystąpienia w koszulce oznaczonej takim samym symbolem jak koszulki, których postępowanie przed sądem dotyczyło, a które to wystąpienie zostało utrwalone poprzez fotografie, następnie rozpowszechnione za pomocą internetu”.

Sędzi Lutostańskiej przedstawiono zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego z art. 107 §1 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych. Jak podał rzecznik prasowy olsztyńskiego Sądu Okręgowego sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, przewinienie miało polegać na „oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa”.

Jak podkreślił w czwartek obrońca sędzi Lutostańskiej, rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych już dwukrotnie wnosił o odłożenie sprawy, na co sąd za każdym razem wyraził zgodę. W czwartek obrona zawnioskowała o odbycie posiedzenia w sprawie umorzenia postępowania.

„Dziś, gdy posiedzenie się odbyło, ani rzecznik Lasota ani żaden z jego zastępców nie pojawili się przed sądem” – zaznaczył Wende.

W sądzie w Łodzi stawiła się natomiast Lutostańska w asyście wspierających ją sędziów ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia; przed gmachem sadu demonstrowali również przedstawiciele KOD z transparentami wyrażającymi poparcie dla sędzi z Olsztyna.

„Dziękuję wszystkim za wsparcie. Jestem sędzią i nie czuję się represjonowana – po prostu wykonuję swoją pracę” – podkreśliła Lutostańska.

Jak dodała, wielu sędziów i „zwykłych” obywateli występuje obecnie w koszulkach z napisem „KonsTYtucJA”. „Ona jest odzwierciedleniem naszego przywiązania do wartości konstytucyjnych. To słynny plakat grafika Luki Rajskiego, który w kilku wywiadach objaśnił przekaz tego napisu. Uważam, że sędziowie mają prawo do wyrażania swoich poglądów w przestrzeni publicznej, a nie tylko – jak do tej pory – w orzeczeniach sądowych” – zaznaczyła.

Ogłoszenie postanowienia sądu dot. umorzenia sprawy nastąpi po południu.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x