Wprowadzenie możliwości kompostowania śmieci bio oraz połączenie dwóch frakcji odpadów – takie zmiany w systemie gospodarowania odpadami czekają od stycznia mieszkańców Olsztyna. Zdecydowali o tym w środę olsztyńscy radni.
Pierwsza zmiana dotyczy śmieci bio. Każdy, kto założy własny kompostownik i nie będzie tym samym wyrzucał biośmieci, będzie mógł liczyć na ulgę w wysokości 1 zł za osobę w rodzinie.
„Przydomowe kompostowanie to jedna z najbardziej ekologicznych metod pozbywania się odpadków. Można je składowanych w specjalnym pojemniku lub bezpośrednio na ziemi. Dotyczy to śmieci „bio”, np. resztek warzyw, owoców, obierek, czy skorupek jaj”- poinformował dyrektor wydziału środowiska magistratu Zdzisław Zdanowski. W efekcie tlenowego rozkładu biomasy, można otrzymać naturalny, bardzo cenny nawóz organiczny i wykorzystać go do użyźnienia gleby- dodał.
Miejscy urzędnicy liczą, że ulgi w cenie odbioru śmieci zachęcą mieszkańców do zakładania kompostowników.
Kolejna zmiana polega na połączeniu worków z odpadami bio (brązowych) z workami z odpadami zielonymi (czarnymi).
„To bardzo podobna frakcja. Ustawa dała nam w końcu możliwość połączenia tych odpadów, jest to także wykonalne ze względów technologicznych związanych z zagospodarowaniem odpadami, zatem postanowiliśmy skorzystać z tej możliwości”- podkreśliła Ewa Łukasik – Błażejewicz z wydziału środowiska urzędu miasta.
Oznacza to, że od stycznia mieszkańcy domków jednorodzinnych będą otrzymywali już tylko worki brązowe i w nich będą umieszczać zarówno resztki jedzenia, jak i odpady zielone.
W deklaracjach, które mieszkańcy będą niedługo składać, będzie można zadeklarować korzystanie z kompostownika, co automatycznie da nam możliwość wpłacania o 4 złote mniej miesięcznie.
XXI wiek… coraz więcej osób robi sobie koło domu ecology box (pojemniki z dżdżownicami, które utylizują – przerabiają odpadki organiczne pochodzące z gospodarstwa domowego). Poza utylizacją, korzyścią jest doskonały „własny” nawóz dla potrzeb domu i ogrodu oraz „robaki” dla zaprzyjaźnionych wędkarzy. Mało tego – robaki produkują auksyny, hormony stymulujące szybki wzrost hodowanych truskawek czy kwiatków. Dżdżownice z chęcią zjadają śmieci, odpady roślinne, papier i inne produkty naturalne, które normalnie wyrzucamy. Trawią je i wydalają w postaci bardzo wartościowego nawozu organicznego – biohumusu. Dodatkowo robaki potrafią utylizować różne toksyczne zanieczyszczenia chemiczne. W warunkach domowych znakomicie nadają się do przetwarzania w ECOboxach… Czytaj więcej »