fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 9 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Kierowniczka sekretariatu sądowego skazana na 5 lat więzienia za wypłacenie 288 tys. zł z depozytów

Wiadomości Kierowniczka sekretariatu sądowego skazana na 5 lat więzienia za wypłacenie 288 tys....

Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał na karę bezwzględnego pozbawienia wolności 51-letnią b. kierownik sekretariatu sądu w Działdowie. Kobieta przez kilka lat wypłaciła sobie 288 tys. zł z depozytów sądowych.

O wyroku Sądu Rejonowego w Olsztynie poinformował w piątek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Sprawę przeciwko 51-letniej byłej kierowniczce sekretariatu Sądu Rejonowego w Działdowie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

„Sąd uznał oskarżoną winną wszystkich zarzuconych jej przestępstw i wymierzył karę łączną pięciu lat pozbawienia wolności. Orzekł również obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwami oraz dziesięcioletni zakaz zajmowania wszelkich stanowisk w administracji publicznej” – podała PK.

Kobieta odpowiadała za przekroczenie uprawnień, podrabianie dokumentów, poświadczenie nieprawdy, wyłudzenie poświadczenia nieprawdy oraz oszustwa na szkodę Skarbu Państwa. Akt oskarżenia w tej sprawie zawierał 102 zarzuty przeciwko 51-latce. Byłej pracownicy sądu groziło do 15 lat pozbawienia wolności. Z ustaleń prokuratorskiego śledztwa wynikało, że oskarżona od 2012 do 2018 r. dokonywała wypłat pieniędzy pochodzących z egzekucji nieruchomości na rzecz podmiotów niebędących stronami postępowań oraz niesłusznych zwrotów opłat od wpisów sądowych apelacji, pozwów i wniosków.

Dokonała tego w ramach spraw prowadzonych w Wydziale I Cywilnym Sądu Rejonowego w Działdowie, gdzie pełniła funkcję kierownika sekretariatu. Łączna kwota przywłaszczonych przez 51-latkę pieniędzy to ponad 288 tys. złotych. „Do wypłat posłużyły postanowienia i zarządzenia opatrzone podpisami sędziów i pracowników sekretariatu. Oryginałów tych dokumentów nie ujawniono w aktach spraw. Ustalono, że zostały one podrobione przez oskarżoną” – przekazała PK.

51-latka miała przekazywać podrobione dokumenty do księgowości, gdzie na ich podstawie dokonywano wypłat na wskazane rachunki bankowe. Jak później ustalono, było to w sumie 9 kont należących do oskarżonej.

Wyrok jest nieprawomocny.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Lubię to 1
Nie lubię 1
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x