fbpx
7 C
Olsztyn
wtorek, 21 września, 2021
reklama

Znaleźli się pierwsi obrońcy dzików w Olsztynie. Są przeciwko uśmiercaniu zwierząt

reklama

Warmińsko-mazurski oddział Lewicy Razem jest przeciwny zabijaniu zwierząt. Twierdzą, że dziki są pożyteczne dla ekosystemu.

Na swoim Facebooku, Lewica Razem opublikowała post o tytule „Nie zabijajmy olsztyńskich dzików”. Jako jeden z głównych powodów uśmiercania dzików podali oni walkę z ASF. Przekonują, że eutanazja zwierząt nie jest skuteczną metodą:

„Istnieją jednak twarde dowody na to, że zabijanie dzików nie jest skuteczną metodą walki z tą chorobą. Z odpowiedzi na interpelację złożoną przez posłów i posłanki z Lewicy, Zielonych, KO i PSL wynika, że tylko 0,4% zabitych pod pretekstem walki z ASF dzików miało tę chorobę! Co więcej, zgodnie ze stanowiskiem Polskiej Akademii Nauk (PAN), uśmiercanie dzików nie rozwiązuje problemu. Konieczne jest podjęcie działań o wiele bardziej efektywnych, takich jak bioasekuracja i nadzór weterynaryjny. Jednocześnie PAN zwraca uwagę na fakt, że aż ok. 80% padłych dzików miało kontakt z wirusem ASF, zatem to jak najszybsze odnalezienie i usunięcie ich ze środowiska powinno być działaniem priorytetowym”. – czytamy we fragmencie posta.

reklama

Ponadto poruszali oni kwestie dokarmiania zwierząt przez rolników oraz mieszkańców, kwestie bezpieczeństwa ludzi czy pozytywnego wpływu dzików na ekosystem. Całość oświadczenia dostępna jest poniżej:

reklama
reklama

Polecane

2 KOMENTARZY

2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama