fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 29 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Kręcili film w Olsztynie, teraz jadą do San Sebastian na festiwal

Wiadomości Kręcili film w Olsztynie, teraz jadą do San Sebastian na festiwal

„Jak najdalej stąd” – film w reżyserii Piotra Domalewskiego – został zakwalifikowany do 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Będzie ubiegał się o Złotą Muszlę.

Film prezentowany będzie w sekcji konkursowej New Directors, w której rywalizują debiutanci bądź autorzy drugich pełnometrażowych filmów, tak jak w przypadku Piotra Domalewskiego. Zmierzy się on  z 11 innymi twórcami m.in. z Brazylii, Francji, Chin, Irlandii, Japonii, Hiszpanii , Rosji i Wielkiej Brytanii.

„Jak najdalej stąd” to film drogi, opowieść o 17 – letniej Oli z Olsztyna, która na własną rękę wyrusza do nieznanego kraju. Będzie to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której będzie chciała odnowić relację z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmienią jej podejście do życia.

Odtwórczyni głównej roli Zosia Stafiej, studentka I roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki została odkryta w drodze ogólnopolskiego castingu, w którym uczestniczyło ponad tysiąc dziewcząt. W obsadzie filmu mamy więc połączenie młodego oddechu z doświadczeniem wybitnych aktorów jak Kinga Preis czy Arkadiusz Jakubik. Film powstał w koprodukcji polsko-irlandzkiej.

To najnowszy obraz twórcy obsypanego nagrodami debiutu „Cicha Noc” Piotra Sobocińskiego jr. Przez siedem dni ekipa pracowała w Olsztynie. Pierwszy klaps padł na dworcu autobusowym. Piotr Domalewski podkreślał, że cieszy się z życzliwości i wsparcia jakiego doświadczył i doświadcza ze strony samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, który po raz drugi zaufał mu i poprzez Fundusz dofinansował najnowszy projekt. Miastu Olsztyn dziękował za zaangażowanie, za pomoc organizacyjną poprzedzającą zdjęcia jak i za sprawny i bezpieczny ich przebieg. Później ekipa udała się do Irlandii, ale bardziej irlandzki klimat niż na Zielonej Wyspie miał olsztyński pub Carpenter, w którym realizowano zdjęcia.

Na 72.Międzynarodowy Festiwalu Filmowym w Cannes reżyser i producent zostali zaproszeni do prezentacji fragmentu filmu w ramach canneńskiego pitchingu. 4 listopada 2019 odbyła się kolaudacja filmu.

W ocenie Komisji Kolaudacyjnej WMFF „Jak najdalej stąd” to przejmujący obraz, który wzruszy widzów i ma szanse wpisać się w nurt współczesnego kina nie tylko europejskiego, ale i światowego, które zdecydowanie jest mniej hermetyczne na  problematykę emigracji zarobkowej. Siłą filmu Piotra Domalewskiego są kreacje aktorskie. Zofia Stafiej, trafnie wybrana spośród tysiąca kandydatek już w pierwszej scenie pokazuje charakter. Wiemy, że stać ją będzie na wszystko. Dramaturgia i napięcie budowane delikatnymi, wręcz dokumentalnymi środkami dają niesamowity efekt, który wzmacniają zdjęcia Piotra Sobocińskiego jr. i niepospolita, nastrojowa muzyka Hani Rani”.

Film był także przedstawiony na specjalnym pokazie podczas 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Następny festiwal, na którym zostanie zaprezentowany odbędzie się w San Sebastian w dniach 18-26 września 2020.

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: