-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Dwa lata MRG na Warmii i Mazurach

WiadomościDwa lata MRG na Warmii i Mazurach

W niedzielę (27.07.) minęła druga rocznica funkcjonowania małego ruchu granicznego.

Umowa o małym ruchu granicznym na pograniczu polsko-rosyjskim ułatwiła przekraczenia granicy dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego, Trójmiasta oraz części województwa warmińsko-mazurskiego. Dzięki rozwiązaniom, jakie służby graniczne wdrożyły z myślą o podróżnych korzystających z nowych zasad – wydzielonych pasów odpraw MRG, na drogowych przejściach granicznych znacząco zwiększyła się płynność stale rosnącego ruchu. Ponadto usprawniono proces odpraw paszportowo-celnych. Przekraczanie granicy przez osoby z zezwoleniami małego ruchu granicznego jest szybsze, niż podróżnych w ruchu wizowym. Najpierw pas MRG wprowadzono i przetestowano w drogowym przejściu granicznym w Grzechotkach. Jego sukces w szybkim czasie przełożył się na otwarcie kolejnych korytarzy MRG w pozostałych przejściach granicznych na terenie Warmii i Mazur.
W ciągu dwóch lat istnienia MRG z ułatwień skorzystało 2 483 956 cudzoziemców. Obecnie już co drugi cudzoziemiec z obwodu kaliningradzkiego wjeżdża do Polski na podstawie stosownego zezwolenia. Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie od 27.07.2012r. wydał ponad 200 tys. zezwoleń MRG.

MRG w skrócie

Małym ruchem granicznym (MRG) między Polską a Rosją nazywamy wielokrotne przekraczanie granicy między Rzeczpospolitą Polską a obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej przez mieszkańców strefy przygranicznej Polski i obwodu kaliningradzkiego na podstawie zezwoleń.
Mieszkańcy strefy przygranicznej są to wszystkie osoby mieszkające w strefie legalnie nie krócej niż trzy lata, nawet jeśli nie są obywatelami Polski i Rosji.
Przekraczanie granicy polsko – rosyjskiej w ramach małego ruchu granicznego jest możliwe tylko w lądowych przejściach granicznych i pod warunkiem, że podróżny:

-posiada ważne zezwolenie na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego.
-nie stanowi zagrożenia dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych.
Zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego wydają:

Mieszkańcom strefy przygranicznej RP:
– Ambasada Federacji Rosyjskiej w RP w Warszawie
– Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej (FR) w Gdańsku

Mieszkańcom strefy przygranicznej FR:
– Konsul RP w Kaliningradzie

Strefę przygraniczną, objętą zasadami małego ruchu granicznego, stanowią:

Na terytorium RP:
w województwie pomorskim: powiat pucki, miasto Gdynia, miasto Sopot, miasto Gdańsk, powiat gdański, powiat nowodworski, powiat malborski;

w województwie warmińsko-mazurskim: miasto Elbląg, powiat elbląski, powiat braniewski, powiat lidzbarski, powiat bartoszycki, miasto Olsztyn, powiat olsztyński, powiat kętrzyński, powiat mrągowski, powiat węgorzewski, powiat giżycki, powiat gołdapski, powiat olecki.

Na terytorium FR:

Obwód Kaliningradzki.

Wjazd i pobyt w strefie przygranicznej w ramach mrg.

Wjazd i pobyt w strefie przygranicznej Państwa drugiej Strony może trwać każdorazowo nie dłużej niż 30 dni od dnia przekroczenia granicy. Jednak nie więcej niż 90 dni łącznie w okresie każdych 6 miesięcy liczonych od dnia pierwszego przekroczenia granicy.

Przekraczanie polsko –rosyjskiej granicy państwowej przez beneficjentów umowy o małym ruchu granicznym odbywa się w następujących przejściach granicznych:

1. Bezledy – Bagrationowsk (drogowe);
2. Gołdap – Gusiew (drogowe);
3. Grzechotki – Mamonowo II (drogowe) ;
4. Gronowo -Mamonowo (drogowe);
5. Braniewo – Mamonowo (kolejowe).

KM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane