3 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

Olsztyńskie osiedle z niezwykłymi ławkami

OlsztynOlsztyńskie osiedle z niezwykłymi ławkami

Zakończyła się kolejna inwestycja zrealizowana z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Ławki z patronami stanęły na terenie Osiedla Grunwaldzkiego.

reklama

[Best_Wordpress_Gallery id=”133″ gal_title=”lawki patron”]

Z oryginalną inicjatywą wyszło Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Młyn. Jej celem jest przybliżenie postaci patronów kilku ulic Osiedla Grunwaldzkiego poprzez wykorzystanie przystępnego nośnika informacji.

reklama

Wspólnie szukaliśmy nowego mebla dedykowanego specjalnie Olsztynowi – mówi Renata Domżalska z Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa Urzędu Miasta. – Chcieliśmy, żeby to była uniwersalna forma, do wykorzystania w różnych częściach miasta. Ta ławka to jest prototyp, nigdzie indziej takiej nie ma. Efekt jest bardzo prosty, ale spełnia kilka funkcji, m.in. edukacyjną i wypoczynkową.

Nasze działanie od samego początku było otwarte na lokalną społeczność – mówi Jędrzej Kołakowski ze Stowarzyszenia Młyn. – Dlatego wszystkie decyzje konsultowaliśmy z Radą Osiedla Grunwaldzkiego. Dzięki temu mamy pewność, że wygląd ławek i ich lokalizacje są odpowiednio dobrane.

Przewodniczący osiedlowej Rady, Maciej Turowski, potwierdza dobrą współpracę. – Wspólne zajęcie się tematem patronów ulic pojawiło się jako jeden z wielu pomysłów, które wypracowaliśmy podczas spotkania osiedlowych liderów, zorganizowanego przez Stowarzyszenie “Borussia” – wyjaśnia przewodniczący.

reklama

Na razie ustawione zostały 3 takie ławki: przy ul. Jagiełły, ul. Konopnickiej i ul. Żarskiej. Na każdej z nich umieszczono tabliczkę zawierającą zwięzły biogram patrona oraz kod QR kierujący na stronę internetową osiedla, gdzie znajduje się rozbudowana informacja na temat każdej postaci. W tym celu Wnioskodawcy nawiązali współpracę z Warmińsko-Mazurską Biblioteką Pedagogiczną im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie, mieszczącą się na terenie Osiedla Grunwaldzkiego, która odpowiada za merytoryczne przygotowanie wszystkich biogramów.

Mamy nadzieję, że ustawione ławki zapoczątkują tradycję właśnie takiego przybliżania patronów ulic również na innych osiedlach, będą ciekawym tematem spacerów, zajęć terenowych czy gier miejskich – dodaje Jędrzej Kołakowski. – Z pewnością będziemy chcieli rozwijać ten pomysł, zgłaszając jego kontynuację do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Przemek
23 grudnia 2015 19:54

Racja ,jak długo ?

gosc
23 grudnia 2015 15:33

No tak strach pier…lnąć bąka :)))))))))))

Polecane
Ogłoszenia