Po trwającym dwa lata remoncie dawny zamek krzyżacki w Kętrzynie jest od soboty ponownie otwarty dla zwiedzających. Wśród nowych atrakcji mieszczącego się tam muzeum jest multimedialna makieta miasta.
Sobotniemu otwarciu ulokowanych w zamkowych salach ekspozycji Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego towarzyszy średniowieczny jarmark, obozowisko rycerskie i biesiada na dziedzińcu. Wieczorem odbędzie się koncert muzyki dawnej i spektakl teatru ognia.
Jak poinformowała dyrektor kętrzyńskiego muzeum Marta Wojciechowska, na wystawach stałych prezentowana jest m.in. sztuka dawna z pałaców, dworów i kościołów Prus Wschodnich, a także zbiory związane z dziejami zamku, miasta i jego mieszkańców.
Nowością, która ma przyciągać turystów, jest sala multimedialna z makietą historycznej zabudowy Kętrzyna i wizualizacjami w technologii 3D.
„Cała magia tego projektu polega na projekcjach wyświetlanych na ekranie i samej makiecie, dzięki czemu można zobaczyć rozwój przestrzenny miasta od czasów średniowiecznych po XX wiek. To przystępna i bardzo atrakcyjna, również dla najmłodszych, forma pokazania historii Kętrzyna” – powiedziała Wojciechowska.
W sali znajdują się monitory dotykowe, które mają uzupełniać prezentację m.in. o informacje związane z miejscową architekturą, rzemiosłem i przemysłem, a także wybitnymi mieszkańcami i miejskimi ciekawostkami.
Prace remontowe na gotyckim zamku wraz z rewitalizacją jego otoczenia trwały od czerwca 2018 r. Koszt remontu wyniósł 9,5 mln zł, z czego 5,3 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Prace objęły m.in. odnowienie wnętrz, ocieplenie dachu i stropów, wymianę okien i drzwi, termomodernizację i dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Odtworzono w formie tzw. trwałej ruiny baszty oraz południowy i wschodni mur obronny. Zakupiono nowe wyposażenie wystawiennicze.
Zamek w Kętrzynie (niem. Rastenburg) został zbudowany przed 1374 rokiem. Miał bronić tej części państwa zakonnego przez zbrojnymi atakami Litwinów, a jednocześnie był ważnym punktem etapowym w krzyżackich wyprawach na Litwę. Urzędował tu prokurator, pełniący funkcje administracyjne, sądownicze i wojskowe.
Po sekularyzacji zakonu w 1525 r. i przekształceniu państwa krzyżackiego w Prusy Książęce, będące lennem polskim, zamek stał się siedzibą starostwa. Był wielokrotnie przebudowywany. Pod koniec II wojny światowej, w 1945 r. został spalony wraz z większością staromiejskiej zabudowy przez Armię Czerwoną. Po odbudowie, prowadzonej w latach 1962-1967, przywrócono mu gotycki charakter.