Siódme miejsce wśród polskich uniwersytetów i 26. wśród wszystkich polskich uczelni. Tak wygląda pozycja UWM w najnowszym rankingu polskich szkół wyższych fundacji „Perspektywy”.
Po raz 21. Fundacja „Perspektywy” opublikowała Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020. UWM awansował z 9. na 7. miejsce, wyprzedzając m.in. Uniwersytet Gdański (8. miejsce) i SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie (9. miejsce). Na czele znalazł się Uniwersytet Jagielloński, na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski, a na trzecim – Politechnika Warszawska. W tej kategorii ocenianych było 21 uniwersytetów. Olsztyńska uczelnia świetnie wypadła także w ogólnej klasyfikacji. Tu awansowaliśmy z 31. na 26. pozycję.
Największym atutem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest wysokowykfalifikowana kadra dydaktyczna. Potwierdza to 4. pozycja w rankingu pod względem warunków kształcenia. Tu wyprzedzają nas tylko: Uniwersytet Jagielloński , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski.
Ranking Kierunków Studiów objął 70 najpopularniejszych kierunków studiów.Przygotowanie go wymagało od kapituły i analityków z „Perspektyw” szczególnego wysiłku związanego z nowymi zasadami funkcjonowania uczelni wprowadzonymi ustawą „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” z 20 lipca 2018 roku.
W tym rankingu w pierwszej „10″ w Polsce znalazło się aż 12 kierunków UWM. Przed rokiem było ich 10. Najwyżej sklasyfikowanym kierunkiem na UWM jest zajmująca 2. miejsce w Polsce zootechnika. Na 3. miejscu uplasowała się weterynaria, a na 4. architektura krajobrazu oraz kierunki rolnicze i leśne. 5. miejsce w Polsce zajmuje dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Z kolei na 6. m. w Polsce znalazły się aż 3 kierunki: geodezja i kartografia, kierunki o żywności i żywieniu oraz lekarski. Na 7. m. w Polsce jest inżynieria środowiska, a na 8. – pedagogika specjalna. 9. m. zajmują teologia i politologia. Tuż za pierwszą 10 – na 11. M. – uplasowały się: biologia, biotechnologia, pielęgniarstwo, a także turystyka i rekreacja. W rankingu, łącznie znalazło się 27 kierunków prowadzonych na UWM.
Ranking Perspektyw uwzględnia również 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywność naukowa, potencjał naukowy, innowacyjność i umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”. Jego metodologię opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.
I tak pod względem prestiżu UWM uplasował się na 27. pozycji wśród wszystkich szkół wyższych w Polsce, pod względem pozycji rynkowej absolwentów na 46. miejscu. 27. miejsce zajmuje pod względem potencjału naukowego, a 25. Pod względem innowacyjności. Efektywność naukowa to pozycja 29. 42. I 47. miejsce UWM zajmuje pod względem publikacji i umiędzynarodowienia.
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2020 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:
• Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący wszystkie szkoły wyższe (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
• Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra;
• Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych – obejmujący publiczne uczelnie specjalizujące się w kształceniu na poziomie praktycznym;
• Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 70 kierunków studiów, w tym Ranking Kierunków Medycznych oraz Ranking Studiów Inżynierskich.
Pełne wyniki Rankingu Szkół Wyższych oraz Rankingu Kierunków Studiów Perspektywy 2020 są dostępne pod adresem: www.ranking.perspektywy.pl
WSR… AR-T… a teraz Uniwerek to od zawsze „perła” Olsztyna, światowa nauka i największy zakład pracy! Kortowo to „Raj” studentów z ogromnym, nieporównywalnym do niczego w Olsztynie, potencjałem… Jedyna szansa tej „wiochy” olsztyńskiej na rozwój i pieniądze. Dla tego Kortowo powinno być w najrozmaitszy sposób wspierane przez Władze Województwa i szczególnie Miasto. Dotacje… inwestycje… reklama. Tak było za „komuny” a jakoś dzisiaj być nie może? Czemu…