18 C
Olsztyn
czwartek, 25 lipca, 2024
reklama

Pracownicy UWM dostali dodatkowe pieniądze

OlsztynPracownicy UWM dostali dodatkowe pieniądze

Niemal 3,5 tys. pracowników Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otrzymało na konta 805 zł brutto do pensji.

reklama
Być może pracownicy UWM dostaną jeszcze dodatkowe pieniądze w grudniu

Pieniądze pochodziły z dotacji celowej  z Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego przeznaczonej na podwyżki płac.  Ministerstwo wiosną tego roku przekazało na ten cel uczelni około 20 mln złotych. Władze UWM w  porozumieniu ze związkami zawodowymi  ustaliły, że średni procentowy wzrost wynagrodzeń będzie wynosił 8,15 %. Ustalono także, że 75% tej sumy będzie podwyżką obligatoryjną, a  25% projakościową.

– W listopadzie po ostatecznym oszacowaniu kosztów podwyżki okazało się, że część pieniędzy z dotacji celowej ministerstwa nie została jeszcze wykorzystana. Oszczędności te powstały miedzy innymi dlatego, że wprowadzono zapis dotyczący nieprzyznawania podwyżek osobom, które nie miały w ciągu minionych 4 lat żadnej publikacji – informuje Wioletta Ustyjańczuk, rzeczniczka UWM.

reklama

Inne szacunki sum przeznaczonych na awanse i nagrody (oparte na analizie wydatków z 2012 roku) sprawiły, że władze uczelni i związki zawodowe ponownie zadecydowały o podziale pozostałej do rozdysponowania kwoty.  Tym razem ustalono, że wszyscy pracownicy uniwersytetu otrzymają 805 złotych brutto jako jednorazowy dodatek do grudniowej pensji. Sumy tej nie otrzymali jedynie pracownicy będący na drugim etacie. Zmniejszoną kwotę odebrali ci, którzy nie przepracowali pełnego roku na UWM (tu suma uzależniona była od liczby przepracowanych miesięcy).

Dodatkowo podjęta została decyzja o podwyżkach płacy zasadniczej od 1 grudnia 2013 roku wszystkim osobom, które w dniu 1 stycznia 2014 roku nie zarabiałyby minimum wymaganego rozporządzeniem ministerialnym.

Być może pracownicy UWM dostaną jeszcze dodatkowe pieniądze w grudniu, które będą pochodzić z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. To efekt spłaty długu uczelni wobec jej pracowników na mocy ugody sądowej z 2010 roku. Dług uczelni wobec pracowników UWM był efektem nieprawidłowego rozliczania odpisów świadczeń socjalnych przez UWM na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych  w latach 2005-2009.

reklama

– Jeszcze nie wiemy, czy w grudniu z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zostaną wypłacone dodatkowe pieniądze – mówi Wioletta Ustyjańczuk. – W tej chwili sekcja socjalna UWM dokonuje analizy finansowej funduszu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane