Komisja Europejska poinformowała w środę, że zatwierdziła zmianę Regionalnego Programu Operacyjnego woj. warmińsko-mazurskiego, która umożliwia inwestycje w opiece zdrowotnej i zrekompensowanie strat poniesionych przez przedsiębiorstwa w związku z COVID-19.
Z komunikatu Komisji wynika, że zmiana w RPO została zatwierdzona „w rekordowym czasie”, aby umożliwić dalsze inwestycje w usługi opieki zdrowotnej i zrekompensowanie strat finansowych, jakie poniosły przedsiębiorstwa w związku z pandemią koronawirusa.
Jak przekazała w komunikacie komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira, KE jest gotowa do współpracy ze wszystkimi państwami członkowskimi, aby zapewnić szybkie przyjęcie nadzwyczajnych środków niezbędnych do opanowania pandemii.
„Dlatego też z zadowoleniem przyjmuję wniosek Polski, który jest zgodny z tym podejściem. Zachęcam też inne regiony w Polsce i Europie do skorzystania z elastyczności oferowanej przez politykę spójności, aby reagować na kryzys zdrowotny i finansowy wywołany COVID-19” – stwierdziła.
Celem zmiany programu regionalnego woj. warmińsko-mazurskiego jest wykorzystanie około 15 mln euro z unijnych funduszy polityki spójności na zakup sprzętu medycznego. Obejmuje to m.in. sześć respiratorów, karetkę pogotowia ratunkowego, 11 defibrylatorów, 40 łóżek szpitalnych dla oddziałów intensywnej terapii, jak również sprzęt do dezynfekcji i dekontaminacji w szpitalach w Olsztynie, Ostródzie, Elblągu, Ełku, Giżycku, Dobrym Mieście i Węgorzewie, oraz wsparcie dla regionalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Dodatkowa kwota około 3,5 mln euro zostanie przeznaczona na ochronę przed koronawirusem dla domów pomocy społecznej, placówek medycznych i opiekuńczo-pielęgnacyjnych, zakładów opieki i hospicjów.
Przedsiębiorstwa w regionie, które poniosły straty finansowe w wyniku pandemii COVID-19, również otrzymają niemal 120 mln euro z unijnych funduszy polityki spójności. Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w formie dotacji i pożyczek będzie miało na celu utrzymanie miejsc pracy przez dofinansowanie wynagrodzeń oraz zabezpieczenie płynności przedsiębiorstw.
„Ponadto dodatkowe wsparcie finansowe otrzymają przedsiębiorstwa gospodarki społecznej i organizacje pozarządowe, które odgrywają istotną rolę w czasie pandemii, realizując takie działania, jak rozprowadzanie maseczek ochronnych oraz uruchamianie specjalnych linii telefonicznych oferujących wsparcie psychologiczne” – podano w komunikacie KE.