fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
niedziela, 16 Czerwiec, 2019
23 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Czesław Małkowski uniewinniony!

Strona główna Polecane artykuły Czesław Małkowski uniewinniony!
reklama

Dziś o godzinie 12 w Sądzie rejonowym w Olsztynie odbyło się ogłoszenie wyroku w sprawie przeciwko Czesławowi Małkowskiemu.

Sąd Rejonowy w Olsztynie w dniu 28 grudnia 2018 r. wydał wyrok uniewinniający wobec Czesława Jerzego Małkowskiego, byłego prezydenta Olsztyna oskarżonego m.in. o zgwałcenie urzędniczki. Wyrok jest nieprawomocny.

reklama

Ponowny proces Czesława Jerzego Małkowskiego rozpoczął się w dniu 24 października 2017 r. przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Na oskarżonym ciążyły dwa zarzuty, które dotyczyły gwałtu oraz seksualnego wykorzystania zależności służbowej polegającego na molestowaniu i gwałcie. Oba zarzuty dotyczyły przestępczych zachowań oskarżonego wobec jednej pokrzywdzonej kobiety. Do tych zdarzeń miało dojść w latach 2002- 2007.

Czesław Jerzy Małkowski w pierwszym dniu procesu nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Postępowanie od samego początku toczyło się za zamkniętymi drzwiami z uwagi na ochronę interesu prywatnego osób występujących w procesie. Materiał dowodowy w tej sprawie był bardzo obszerny – liczył 64 tomy akt i załączników, a sprawa była niezwykle skomplikowana. Dlatego od początku procesu odbyły się w sumie aż 54 terminy rozprawy głównej, w trakcie których Sąd przesłuchał oskarżonego, pokrzywdzoną oraz ponad 60 świadków. W tym czasie do akt sprawy wpłynęły również m.in. uzupełniające opinie sądowo-psychologiczne dotyczące pokrzywdzonej oraz opinia biegłych informatyków z zakresu badania telefonów komórkowych.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 28 grudnia 2018 r. uniewinnił Czesława Jerzego Małkowskiego od obu zarzucanych mu czynów, a kosztami procesu w części uniewinniającej obciążył Skarb Państwa.

Z uwagi na to, że jawność postępowania w tej sprawie była wyłączona, utajnione zostały także ustne motywy wyroku.

Wyrok w powyższej sprawie jest nieprawomocny.

Rzecznik sądu przypomina, że wyrokiem Sądu Rejonowego w Ostródzie z dnia 21 września 2015 r. Czesław Jerzy M. został uznany za winnego popełnienia obu wymienionych wyżej czynów, za co otrzymał karę łączną 5 lat pozbawienia wolności, a także sześcioletni zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz sześcioletni zakaz zajmowania stanowisk kierowniczych w jednostkach samorządu terytorialnego. Sąd Rejonowy w Ostródzie tym samym wyrokiem uniewinnił Czesława Małkowskiego od jednego z zarzucanych mu czynów (usiłowania gwałtu), a odnośnie dwóch pozostałych zarzutów (seksualnego wykorzystania zależności służbowej pracownicy olsztyńskiego magistratu oraz usiłowania seksualnego wykorzystania zależności służbowej innej urzędniczki) postępowanie umorzył z uwagi na przedawnienie ich karalności.

Od tego rozstrzygnięcia zostały wniesione apelacje. W ich wyniku Sąd Okręgowy w Elblągu w dniu 20 grudnia 2016 r. uchylił wyrok Sądu Rejonowego w Ostródzie w części skazującej Czesława Jerzego M. i przekazał sprawę Sądowi I instancji do ponownego rozpoznania. Natomiast w pozostałej części wyrok został utrzymany w mocy.

Sąd Rejonowy w Ostródzie postanowieniem z 9 marca 2017 r. uznał się jednak niewłaściwym miejscowo i przekazał sprawę do merytorycznego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Olsztynie.

Więcej:

Moment ogłoszenia wyroku. Nagranie z sali sądowej [VIDEO]

reklama
reklama

8 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

14CZE(CZE 14)09:00Olsztyn- Kurs Wychowawcy, Animatora, Pierwszej PomocyOlsztyn

15CZE(CZE 15)09:30ITF Beach Tennis - Miedzynarodowy Turniej Tenisa PlażowegoUkiel Olsztyn, Kapitańska 23

16CZE12:00Olsztyńska Degustacja Wędlin Bastionu SmakuMoja Bawaria Olsztyn, Targ Rybny

16CZE16:00KarmaHookah | Prezentacja fajki wodnej za FreeMasoneria, Kołłątaja 20

16CZE17:30II Taneczne Oblicza OlsztynaCentrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, ul.Parkowa 1

16CZE19:30Koncert Yellow Horse - Olsztyn "Galeria Sowa"Galeria Sowa, ulica Zamkowa 2

16CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

17CZE09:30Konferencja Przemysł drzewno-meblarski na Warmii i MazurachOlsztyn

17CZE17:30Premiera Spektaklu - "Sztuka Latania"Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, ul.Parkowa 1

17CZE17:30Popołudnie z Faux Pas: "Śluby Panieńskie"I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, Mickiewicza 6 tel. 89 527 53 53

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X