-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 26 lutego, 2024
reklama

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego z wotum zaufania

WiadomościZarząd województwa warmińsko-mazurskiego z wotum zaufania

Sytuacja społeczno-gospodarcza woj. warmińsko-mazurskiego w 2019 roku była wyjątkowo dobra, region szybko się rozwijał i pod względem wskaźników nie był już na szarym końcu – powiedział podczas debaty o stanie województwa w 2019 roku marszałek Gustaw Marek Brzezin (PSL). Zarząd regionu otrzymał we wtorek wotum zaufania od sejmiku.

reklama

Za udzieleniem zarządowi wotum zaufania zagłosowało 18 radnych sejmiku, 10 było przeciw (wszyscy z PiS), dwoje radnych nie zagłosowało.

Podczas debaty o stanie województwa warmińsko-mazurskiego w 2019 roku marszałek Gustaw Marek Brzezin (PSL) powiedział, że ubiegły rok był bardzo owocny. “Wszelkiego rodzaju wskaźniki i kwestie związane z rozwojem gospodarczym w 2019 roku były bardzo pozytywne. Wreszcie widać dynamikę i rozwój regionu, to nie jest wyłącznie nasza zasługa, to efekt pracy wielu lat” – powiedział Brzezin.

reklama

Marszałek wskazał, że w 2019 roku bezrobocie, które od wielu lat utrzymywało się w woj. warmińsko-mazurskim na najwyższym poziomie w kraju, spadło do 9 proc., zarejestrowanych jako bezrobotnych było 45,7 tys. osób. “Poziom bezrobocia był branżowo-higieniczny, de facto brakowało rąk do pracy” – powiedział Brzezin.

Brzezin podał, że w 2019 roku wzrosła liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych ze 127 tys. w 2018 roku do 131 tys. Wskaźnik inwestycyjny wyniósł 34 proc. (przy średniej krajowej wynoszącej 12 proc.) i wyniósł 2,5 mld zł.

“W skali regionów Polski plasujemy się na 9-10 miejscu” – mówił Brzezin podkreślając, że region “wreszcie nie jest na samym końcu”.

reklama

Jako “wciąż problematyczne” Brzezin wskazał kwestie wysokiej migracji z regionu młodych ludzi i widoczne coraz wyraźniej starzenie się regionu (obecnie 18 proc. mieszkańców warmińsko-mazurskiego to seniorzy).

“Na minus są także kwestie wynagrodzeń dla pracowników, które są mniejsze niż w kraju. Wprawdzie średnia pokazuje, że ludzie zarabiają przeciętnie ponad 4 tys. zł, w ale krajowa średnia wynosi już ponad 5 tys. zł. To jest praca przed nami, żeby nie kojarzono regionu z tańszą siłą roboczą” – przyznał Brzezin.

Marszałek w czasie debaty wskazywał, że region bardzo dobrze radzi sobie z wydawaniem unijnych pieniędzy, że dotąd zakontraktowano już 80 proc. przyznanych środków. Jako kluczowe i najważniejsze inwestycje przy wsparciu unijnych pieniędzy Brzezin wskazał budowę nowej śluzy Guzianka II oraz możliwość remontu olsztyńskiej hali widowiskowo-sportowej Urania. Dodawał, że za pieniądze samorządu województwa remontowanych jest wiele dróg wojewódzkich, m.in. Górowo-Iławeckie- Bartoszyce.

Podczas debaty nad kondycją regionu w 2019 roku radny PiS Grzegorz Kierozalski przyznał, że sytuacja społeczno-gospodarcza województwa się poprawiła. “Ale to nie jest tylko zasługa samorządu regionu, to jest oczywiste. Poprawa nastąpiła w całym kraju” – powiedział. Dodał, że stan regionu najdobitniej pokazuje migracja młodych. “Ludzie głosują nogami i wyjeżdżają z województwa” – podkreślał.

Radni PiS wskazywali, że samorząd województwa nie podejmuje działań dot. “przygotowywania Elbląga na przekop Mierzei Wiślanej”. Kilku radnych wskazywało, że należałoby czynić inwestycję wokół portu w Elblągu, w porcie i wokół miasta.

“To jest kwestia umowy między rządem a samorządem, to rząd będzie m.in. pogłębiał port” – odpowiadał Brzezin.

Kierozalski przyznał, że radni PiS zagłosowali przeciw absolutorium “z powodów merytorycznych i politycznych”.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia