2.4 C
Olsztyn
piątek, 6 grudnia, 2024
reklama

Samorząd województwa wsparł Akademię Biznesu UWM

WiadomościSamorząd województwa wsparł Akademię Biznesu UWM

Równo 300 tys. zł dotacji z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego otrzymał UWM na funkcjonowanie Akademii Biznesu. To już trzecie tak duże wsparcie samorządu województwa.

Umowę o dofinansowaniu Akademii Biznesu ze środków samorządu województwa warmińsko-mazurskiego 6 maja podpisali Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa, Sylwia Jaskulska – członek zarządu i prof. Jerzy Jaroszewski – prorektor UWM ds. nauki.

Samorząd województwa udziela UWM dotacji celowej już po raz trzeci. W latach 2018 i 2019 przekazał UWM na akademię podobne kwoty. Dlaczego ją finansuje?

Sylwia Jaskulska, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

– Akademia Biznesu UWM to niezwykle wartościowa inicjatywa, którą samorząd województwa wspiera od samego początku. Utworzenie w Olsztynie miejsca wzorowanego na dobrych praktykach skandynawskich daje szansę młodym ludziom już w trakcie studiów na zdobycie doświadczenia biznesowego. Wykładowcami są bowiem praktycy, którzy łączą wiedzę teoretyczną z doświadczeniem w biznesie. Dla naszego regionu to szansa na rozwój i zatrzymanie zdolnych ludzi na Warmii i Mazurach, aby właśnie tu pożytkowali swoją kreatywność tworząc firmy.

Dotacja województwa to poważne wsparcie finansowe Akademii.

– Pokrywa większość rocznych kosztów funkcjonowania naszej szkoły. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni samorządowi. Dzięki niemu nasza inicjatywa może profesjonalnie działać, a studenci i doktoranci mogą kształcić się bezpłatnie – zapewnia prof. Bogdan Włodarczyk, dyrektor akademii.

Akademia Biznesu to pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Jest to międzywydziałowa jednostka UWM, która uczy swych studentów przedsiębiorczości, zarządzania zespołami pracowniczymi i umiejętności komercyjnego wykorzystania uzyskanej wiedzy. Jest wzorowana na wiodących europejskich rozwiązaniach, które łączą naukę o biznesie ze środowiskiem biznesu.

Dla kogo jest ta szkoła? Dla studentów studiów I stopnia, którzy ukończyli II semestr, studentów studiów II stopnia i doktorantów UWM oraz PAN.

Zajęcia w Akademii Biznesu odbywają się w jej siedzibie – Starej Kotłowni oraz we współpracujących z nią firmach. Wykładowcami są nauczyciele akademiccy, w tym z USA, Włoch i Rumunii oraz przedstawiciele biznesu – odnosząca sukcesy, kadra kierownicza i właściciele przedsiębiorstw. Dodatkowo słuchacze akademii otrzymują wsparcie mentorów i doradców-praktyków, którzy pomagają im opracować podstawy własnych start-upów lub pomogą przygotować do pełnienia funkcji menedżerskich. Poza tym akademia współpracuje z Olszyńskim Parkiem Naukowo-Technologicznym i uniwersyteckim Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Akademia wzbogaca tradycyjne formy kształcenia tj. wykłady i ćwiczenia poprzez wprowadzenie warsztatów, spotkań z ludźmi biznesu, rozwiązywaniem problemów rynkowych i tworzeniem własnego modelu biznesu. Jednym ze sposobów uczenia się w niej jest np. gra symulacyjna związana z własną firmą. Ponieważ słuchaczy jest zawsze tylko 30 – to z każdym z nich nauczyciele mogą pracować indywidualnie.

Nauka w Akademii Biznesu UWM trwa 2 semestry i jest bezpłatna.

Jakie efekty przyniosły 2 pierwsze jej edycje?

Sukcesem Akademii Biznesu jest to, że część słuchaczy już w trakcie nauki prowadzi, zakłada lub zamierza w niedalekiej przyszłości założyć własną działalność gospodarczą. Po I i II edycji ich absolwenci utworzyli kilka firm z branży weterynaryjnej, ogrodniczej, geoinformatycznej, cosplay, czy produkcji pasz. Dwóch absolwentów II edycji MSP bierze udział w projekcie „Startup Heroes – platforma dla nowych pomysłów” prowadzonym m.in. przez Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny i UWM. Wielu uczestników prowadząc rodzinną działalność gospodarczą na bazie wiedzy wyniesionej z zajęć z sukcesem ją rozwija i unowocześnia. Na dorocznej konferencji Akademii Biznesu UWM, w październiku, studenci prezentują szerszej publiczności swoje pomysły na biznes.

Wszyscy słuchacze Akademii Biznesu UWM brali czynny udział w dwóch Warmińsko-Mazurskich Kongresach Przyszłości. W jednym z nich prowadzili swój własny panel o przedsiębiorczości. Ponadto akademicy współpracują ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Rodzinie ARKA poprzez realizację warsztatów dla podopiecznych dzieci. Studenci akademii zorganizowali również zbiórkę pieniężną dla Fundacji „Przyszłość dla dzieci” oraz dla Caritas Olsztyn.

Akademia Biznesu UWM to nie tylko wiedza i doświadczenie w biznesie, ale także regionalny biznes social-network dla przyszłych dużych przedsiębiorców w regionie.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane