fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 2 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Olsztyn w czołówce wielkich miast w rozpatrywaniu wniosków o mikropożyczki

Wiadomości Olsztyn w czołówce wielkich miast w rozpatrywaniu wniosków o mikropożyczki

Łódź najlepiej sobie radzi – wśród wielkich miast – z wypłatą mikropożyczek. Tamtejszy urząd pracy rozpatrzył już 94 proc. podań przedsiębiorców o wsparcie. Warszawa znajduje się wśród metropolii, które wciąż nie nadążają za czołówką. W stolicy rozpatrzono 51 proc. wniosków.

Jednym z liderów wśród największych miast w Polsce, jeżeli chodzi o rozpatrywanie wniosków o mikropożyczki dla przedsiębiorców z budżetu państwa w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, jest łódzki urząd pracy. Jego urzędnicy rozpatrzyli już 94 proc. wszystkich podań o wsparcie, które złożyli tamtejsi przedsiębiorcy.

Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi wypłacił już przedsiębiorcom kwotę 155 mln zł. Największy udział w tej puli mają mikropożyczki, na które rozdysponowano ponad 143 mln zł. Rozpatrzono przeszło 33 z 35 tys. wniosków, udzielono 28,6 tys. pożyczek.

Na drugim miejscu uplasował się Olsztyn z wynikiem ponad 88 proc. rozpatrzonych podań. Zastępca dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy Jolanta Filipek poinformowała, że do tej pory wpłynęło 10,9 tys. wniosków o mikropożyczki. Rozpatrzono 9,6. „Wypłaconych na mamy już 9 070 mikropożyczek dla przedsiębiorców, w sumie na kwotę ponad 45,3 mln zł” – dodała.

Na podium znalazł się również Gdańsk. Tam już 83 proc. podań zostało załatwionych. Dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy Roland Budnik. Wyjaśnił, że do 9 czerwca Gdański Urząd Pracy przyjął 38,7 tys. wniosków o mikropopożyczkę, z czego – jak poinformował – pozytywnie rozpatrzono 32,3 tys. Dodał, że świadczenia wypłacono już na łączną kwotę 160 mln zł.

Równie dobre wyniki ma Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska złożono 55,2 tys. wniosków, z których zrealizowano ponad 72 proc. na łączną kwotę ponad 187 mln zł.

W największym mieście na Podkarpaciu urzędnicy poradzili sobie z ok. 60 proc. podań. Rzeszów dotychczas wypłacił ponad 48 mln zł wsparcia dla przedsiębiorców w ramach tarczy antykryzysowej. Jak poinformowała Iwona Pruchnicka PUW w Rzeszowie dotychczas wniosków o wsparcie wpłynęło ponad 18,7 tys., z których rozpatrzono ponad 11 tys.

Choć Warszawa ostatnio przyspieszyła w rozpatrywaniu wniosków, to jej władze i tak nie mogą się poszczycić takimi osiągnięciami, jak Łódź czy Olsztyn. Według danych ze środy Warszawa wypłaciła już ponad 360 mln zł wsparcia dla przedsiębiorców. „Do tej pory wpłynęło ponad 137 tys. wniosków w ramach tarczy. Rozpatrzyliśmy ponad 70 tys. wniosków, co stanowi ponad 51 proc.” – przekazała rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Warszawscy przedsiębiorcy długo musieli czekać aż coś się ruszyło w rozpatrywaniu wniosków. Jeszcze w połowie maja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg podawała władze stolicy, jako „niekoniecznie godnym do naśladowania” w kwestii szybkości wypłacania wsparcia dla przedsiębiorców.

Z rozpatrywaniem wniosków są też problemy w Katowicach i Krakowie. Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach przyjął dotychczas 17 tys. wniosków, w ramach, których przyznano pożyczki i dofinansowania dla przedsiębiorców na kwotę ponad 35 mln zł. Do końca maja udzielono ponad 7 tys. pożyczek dla mikroprzedsiębiorców (41 proc.). Dofinansowano 720 miejsc pracy.

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie wypłacił do tej pory prawie 66 mln zł wsparcia dla przedsiębiorców w postaci mikropożyczek w wysokości 5 tys. zł. W ramach tarczy antykryzysowej wpłynęło ponad 55,3 tys. wniosków, z czego rozpatrzono blisko 22,4 tys. z nich (ok. 40 proc.).

Z zadania finansowanego przez rząd dużo lepiej wywiązuje się wiele mniejszych ośrodków. Przykładem może być powiat nowosądecki, gdzie wniosek o jednorazową o pożyczkę do 5 tys. zł złożyło prawie 9 tys. osób, z czego tamtejszy urząd do 8 czerwca rozpatrzył ponad 8 tys. podań, czyli ok. 90 proc. Podobnie w Wałbrzychu z 6,1 tys. wniosków rozpatrzono 5,7 tys., co daje ponad 93 proc., a przedsiębiorcom wypłacono 28,5 mln zł.

Pod koniec maja przedstawiciele rządu wielokrotnie apelowali do władz samorządowych o przyspieszenie rozpatrywania wniosków o pomoc przedsiębiorcom w ramach „tarczy antykryzysowej”.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zwracała się w liście do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Mówiła o sytuacji w Warszawie, „która stanowi niechlubny wyjątek na mapie Polski pod kątem rozpatrywania wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności”. Wskazywała, że wówczas Urząd Pracy m.st. Warszawy rozpatrzył mniej niż 10 proc. wszystkich wniosków, gdy krajowa średnia to 60 proc., a „wiele urzędów pracy ma blisko 100 proc. rozpatrywalności”.

Rafał Trzaskowski odpierał zarzuty, pisząc na twitterze, że „MRPiPS publikuje grafiki ws. rozpatrzonych wniosków z +tarczy+. Sprawdziliśmy te dane. To farsa”.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł na początku czerwca wyjaśniał, są takie powiaty w województwie mazowieckim, w których realizacja tego zadania wynosi nawet 100 proc. i nie ma tam żadnych opóźnień, podczas gdy w Warszawie na dzień 1 czerwca „odsetek wykonanego zadania (rozpatrzenia wniosków) jest tylko na poziomie 26 proc.”

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x