Kolekcję medali i monet związanych z pontyfikatem Jana Pawła II będzie można zobaczyć od niedzieli w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie. Wystawa upamiętnia 100 lecie urodzin papieża. Kolekcję wyjątkowych pamiątek podarował abp Józef Kowalczyk.
Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej ks dr Zbigniew Czernik podkreślił w sobotę podczas otwarcia wystawy, że kolekcja abp Józefa Kowalczyka składa się z ponad 100 medali papieskich oraz z ponad stu numizmatów poświęconych pontyfikatowi Jana Pawła II.
Wyjaśnił, że grupa medali to z jednej strony medale okolicznościowe bite dla upamiętnienia różnych ważnych wydarzeń z ponad 20-letniego pontyfikatu. Na szczególną uwagę zasługują medale odnoszące się do licznych pielgrzymek papieskich. Bite są w różnych kruszcach – złocie, srebrze i brązie, a projektowane przez wybitnych medalierów z całego świata. W grupie tej odnajdziemy też medale bite w Polsce dla upamiętnienia zarówno wyboru Karola Wojtyły na najwyższy urząd w Kościele jak i jego pielgrzymek do ojczyzny.
Druga grupa medali to medale annualne, upamiętniające każdy rok pontyfikatu. Bite były także w trzech kruszcach – złocie, srebrze i brązie w nakładzie odpowiednio 1000, 6000 i 6000 sztuk. Wyjątkiem był tu medal upamiętniający XXII rok pontyfikatu czyli Jubileusz 2 tysięcy lat Chrześcijaństwa, który wybity był w podwójnym nakładzie. Medale projektowane były przez różnych artystów a wydawane przez włoską mennicę.
Awers medalu annualnego przedstawiał wizerunek papieża z napisem odnoszącym się do kolejnego roku pontyfikatu. Rewers przedstawiał ilustrację wydarzenia, które w danym roku było uznane za ważne. Zbiór numizmatów to kolekcja monet odnoszących się do pontyfikatu, zarówno włoskich lirów, euro jak i polskich złotych. Są to monety obiegowe, jak i monety okolicznościowe.
“Nad takim medalem czy numizmatykiem trzeba się pochylić. Każdy medal to dzieło sztuki tworzone przez wybitnych rzeźbiarzy i medalierów. Medale okolicznościowe były projektowane głównie przez Włochów, ale roczne był projektowane przez rzeźbiarzy z całego świata. Są też dwa polskie nazwiska: Czesława Dźwigaja i Anny Gulak” – podkreślił dyrektor muzeum.
Dodał, że zbiór medali przekazanych przez abp Józefa Kowalczyka to unikatowa, niezwykła kolekcja. “To są rzadko spotykane obiekty, sporadycznie pojawiają się od czasu do czasu na aukcjach w Europie Zachodniej lub w Ameryce. Zachęcam, by popatrzeć na niezwykły kunszt, artyzm i bogactwo Jana Pawła II” – ocenił ks dr Czernik.
Metropolita warmiński abp Józef Górzyński podkreślił, że “wiele osób, gdy rozpoczynał się pontyfikat Jana Pawła II zdawało sobie sprawę, że rozpoczyna się nowy etap w historii”. “Abp Józef Kowalczyk był świadkiem tych wydarzeń, dokumentował historię zbierając wyjątkowe pamiątki uznając, że to jego powinność” – wskazał.
Prymas Polski senior i były nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk podkreślił, że kolekcję podarował Seminarium Duchownemu Hozjanum w Olsztynie. “To dar wdzięczności za lata, które spędziłem w seminarium i możliwość nauki łaciny”- dodał. Jak podkreślił, zbierał te wyjątkowe pamiątki mając możliwość pracy w Watykanie a potem w nuncjaturze apostolskiej w Polsce.