-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Torfowiskowy rezerwat „Zabrodzie” powiększony

OlsztynTorfowiskowy rezerwat "Zabrodzie" powiększony

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformowała o powiększeniu o kolejnych 6 ha torfowiskowego rezerwatu przyrody „Zabrodzie”, który leży na terenie nadleśnictw Wipsowo i Kobułty w gminie Biskupiec.

reklama

„Dotychczas powierzchnia rezerwatu wynosiła 27,01 ha. Teraz do rezerwatu włączono dodatkowe 6,21 ha. Było to możliwe dzięki przeprowadzonym w 2021 r. kompleksowym badaniom na obszarze rezerwatu i terenach przyległych, które były związane z opracowywaniem projektu planu ochrony dla tego obiektu” – poinformowała w komunikacie olsztyńska Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

W rezerwacie Zabrodzie leżącym na terenie nadleśnictw Wipsowo i Kobułty w gminie Biskupiec ochronie podlega kompleks

reklama

borowo-torfowiskowy, który jest ważnym miejscem rozrodu płazów i gadów oraz miejscem lęgów ptaków. „W obszarze tym odnotowano liczne stanowiska gatunków chronionych i rzadkich roślin” – podała RDOŚ w Olsztynie.

Warmińsko-mazurskie. Blisko 8,8 mln zł za szkody wyrządzone przez zwierzęta chronione

Torfowiskowy rezerwat przyrody Zabrodzie został utworzony w 1972 r. zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w celu ochrony procesów ekologicznych w ekosystemach mokradłowych.

reklama

W woj. warmińsko-mazurskim jest 111 rezerwatów przyrody. Najstarsze – Jezioro Łuknajno i Czapliniec (obecnie nazywany Starym Czaplińcem) – powołano już w 1947 roku. Oba te rezerwaty leżą w gminie Mikołajki. W oparciu o rezerwat Łuknajno w 2017 roku powołano Rezerwat Biosfery Jeziora Mazurskie, który jest wpisany na Światowej Liście Rezerwatów Biosfery UNESCO. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Wilk zaatakował pod Olsztynem? Jest ofiara śmiertelna