29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Torfowiskowy rezerwat “Zabrodzie” powiększony

OlsztynTorfowiskowy rezerwat "Zabrodzie" powiększony

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformowała, że torfowiskowy rezerwat przyrody “Zabrodzie” został powiększony o kolejne 6 ha. Teren ten leży w nadleśnictwach Wipsowo i Kobułty w gminie Biskupiec. Do tej pory powierzchnia rezerwatu wynosiła 27,01 ha. Rozszerzenie było możliwe dzięki badaniom przeprowadzonym w 2021 roku, które wiązały się z opracowaniem planu ochrony.

reklama

Rezerwat “Zabrodzie” to obszar borowo-torfowiskowy, który jest ważnym miejscem rozrodu płazów i gadów, jak również miejscem lęgów ptaków. Znajduje się tam wiele stanowisk rzadkich i chronionych gatunków roślin. Powstał on w 1972 roku celem ochrony procesów ekologicznych w ekosystemach mokradłowych i od tamtego czasu podlega szczególnej ochronie.

W województwie warmińsko-mazurskim znajduje się obecnie 111 rezerwatów przyrody, a najstarsze z nich – Jezioro Łuknajno i Czapliniec (obejmujący teraz nazywany Starym Czaplińcem) – zostały utworzone już w 1947 roku. Oba rezerwaty znajdują się w gminie Mikołajki. W 2017 roku powołano Rezerwat Biosfery Jeziora Mazurskie na podstawie rezerwatu Łuknajno, który jest wpisany na Światową Listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane