26 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Podpisano umowę na budowę trasy S16 na odcinku Borki-Mrągowo

MrągowoPodpisano umowę na budowę trasy S16 na odcinku Borki-Mrągowo

Olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał w czwartek umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S16 na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. Zadanie to zrealizuje firma PORR SA za 625,9 mln zł.

reklama


Budowa drogi ekspresowej na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo to kolejny etap rozbudowy S16. Droga ta jest zmodernizowana już na odcinku od Olsztyna do Borek Wielkich. Stara “16” jest wąska i kręta, z koleinami.

Nowy odcinek S16 z Borek do Mrągowa będzie miał długość około 16 km, w tym ok. 13 km w ciągu S16. Nowa szosa przebiegać będzie w okolicach miejscowości Borki Wielkie, Sorkwity, Nowe Bagienice, Bagienice, Marcinkowo, a następnie ominie Mrągowo od strony południowo-zachodniej.

reklama

Realizacja zadania planowana jest na lata 2020-2023.

Droga na odcinku S16 będzie miała przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Dostęp do drogi ekspresowej będzie możliwy poprzez węzły drogowe. Zaplanowano również budowę urządzeń ochrony środowiska, w tym trzech przejść dla dużych zwierząt, budowę zabezpieczeń przeciwhałasowych (ekranów akustycznych) oraz wykonanie nasadzeń.

Budowa nowej drogi skróci czas przejazdu między Olsztynem i Ełkiem oraz zwiększy bezpieczeństwo na drodze. Dzięki budowie obwodnicy Mrągowa z miejscowości zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy.

reklama

“Droga ekspresowa S16 docelowo połączy Olsztyn z Białymstokiem. Dzisiaj rusza realizacja tej drogi na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo. To kolejna umowa na realizację, którą podpisujemy w czasie epidemii. Koronawirus nie zatrzymał i nie zatrzyma polskich budów” – powiedział cytowany w komunikacie resortu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Droga krajowa nr 16 stanowi główny szlak komunikacyjny Warmii i Mazur w układzie równoleżnikowym. Trasa ta ma znaczenie międzynarodowe, krajowe i regionalne. Jest to główna regionalna droga ze wschodu na zachód, łącząca najważniejsze ośrodki regionalne (Ełk, Mrągowo, Olsztyn, Iława, Ostróda) z trasami układu południkowego. “W przyszłości S16, wraz z układem dróg S10, S5, S7, S51 i S61 stworzy w północnej Polsce nowy korytarz transportowy na linii wschód – zachód” – poinformował rzecznik ministerstwa infrastruktury Szymon Huptyś.

W fazie przygotowawczej jest następny etap rozbudowy S16 – drogi od Mrągowa przez Orzysz do Ełku. Przebiegowi tej trasy przez cenne przyrodniczo tereny sprzeciwiają się ekolodzy i niektóre samorządy.

“Dobiega końca opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz raportu o oddziaływaniu na środowisko. Po zakończeniu weryfikacji tych dokumentów odbędzie się posiedzenie Zespołu Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych oraz Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych. Przed posiedzeniami Zespołu i Komisji odbędzie się Mazurska Debata Drogowa, która jest odpowiedzią na zgłaszane postulaty zorganizowania regionalnej dyskusji dotyczącej budowy drogi ekspresowej S16 Mrągowo – Orzysz – Ełk” – zapowiedział Huptyś.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Few
28 maja 2020 19:41

A gdyby tak zmodernizować drogę Olsztyn Barczewo i Olsztyn Gietrzwald

Polecane