fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 15 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Serwis olsztyn24.com wpisał się w propagandę Kremla wymierzoną w NATO? Służby specjalne ostrzegają

Polska znów stała się celem ataku informacyjnego obliczonego na destabilizację współpracy militarnej z USA – twierdzi Stanisław Żaryn, rzecznik Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych i podaje przykłady działań „wpisujących się w propagandę Kremla”. Są to m.in. atak hakerski i spreparowane w intrenecie treści.

Stanisław Żaryn opublikował na stronach rządowych artykuł, w którym przedstawia przykłady ataków informacyjnych na Polskę.

„Polska znów stała się celem ataków informacyjnych, zbieżnych z działaniami Kremla wymierzonymi w Zachód, w szczególności w kraje NATO. Autorzy działań wykorzystali znane już metody: atak hakerski, podmianę treści na stronach internetowych, a także spreparowany wywiad amerykańskiego generała. Atak informacyjny dotyczył współpracy wojskowej między Polską a USA” – napisał Żaryn.

Według niego, w wyniku działań informacyjnych na kilku polskich stronach internetowych doszło do opublikowania treści „wpisujących się w propagandę Kremla wymierzoną w NATO”. Za pomocą narzędzi cybernetycznych, w tym ataków hakerskich, doszło do umieszczenia w serwisach treści odnoszącej się do ćwiczeń Defender Europe-20, przekonuje rzecznik.

Za przykład podaje materiał umieszczony m.in. na stronach: Niezalezna.pl, Olsztyn24.com, RadioSzczecin.pl, ePoznan.pl, a także na stronie gminy Orzysz – teksty były promowane również w mediach społecznościowych. Żaryn zamieścił printscreeny stron internetowych z artykułem pt.: „Amerykanie +chwalą+ pobyt w Drawsku. +Jedyne czym mogą strzelić to gumki od majtek+”

„W użytym artykule zamieszczono m.in. spreparowane wypowiedzi amerykańskiego dowódcy oraz zawarto tezy mające na celu ośmieszanie Wojska Polskiego, dezawuowanie Polski, a także osłabianie morale żołnierzy. Autor przekazu za oczywistość uznał opinię, że Polska armia jest w złym stanie” – twierdzi rzecznik.

Dodaje, że dla uwiarygodnienia treści w artykułach zawarto wskazanie, że pochodzą one z agencji prasowych. Teksty, o których pisze, zostały zablokowane przez administratorów serwisów. Jednakże kilka portali zostało ponownie zainfekowanych treścią.

Żaryn ocenia, że umieszczone w artykułach treści korespondują z długofalowymi działaniami Federacji Rosyjskiej przeciwko Polsce. Według niego nagłaśniane tezy miały przede wszystkim na celu: „uderzanie w spoistość NATO i możliwości wspólnego operowania przez Wojsko Polskie i Armię USA, destabilizację relacji politycznych Polska-USA, ośmieszanie Wojska Polskiego, prezentowanie rzekomego zacofania polskiej armii, oskarżanie armii RP o złe przygotowanie i wyszkolenie polskich żołnierzy, podważanie wiarygodności Szefa MON, ośmieszanie go w oczach wojskowych, podważanie oficjalnych dokumentów dot. zagrożeń dla RP, osłabianie wiarygodności Wojsk Obrony Terytorialnej”.

Rzecznik informuje też, że artykuł zawierający „tożsamą treść, którą umieszczono w polskich serwisach”, opublikował również angielskojęzyczny portal The Duran (theduran.com) – „trwale zaangażowany w promowanie rosyjskiej propagandy i działania dezinformacyjne”.

Według niego, w tekście pt.: „Amerykański oficjel nie ma litości dla polskich żołnierzy” (US official had no mercy for Polish soldiers – tytuł ang.) zawarta została angielska wersja artykułu umieszczonego na polskich portalach. Takie same wpisy umieszczono, powołując się na The Duran również na innych portalach angielskojęzycznych – twierdzi.

„W tym samym dniu przywołany portal The Duran dokonał kolejnego ataku informacyjnego na polską politykę militarną, umieszczając na swojej stronie spreparowany wywiad z amerykańskim generałem broni Christopherem G. Cavoli. Tekst +rozmowy+ przedrukowały inne portale, zwiększając skalę oddziaływania fałszywego przekazu” – pisze Żaryn.

Ocenia też, że wspomniana publikacja zawierała wskazanie, że jest tłumaczeniem wywiadu, jakiego generał Cavoli miał rzekomo udzielić – „Gazecie Polskiej”. „Przywoływanie nazw polskich mediów, a także nazwiska dziennikarki rzekomo prowadzącej wywiad, miało na celu uwiarygodnienie przekazu i zalegalizowanie jego pochodzenia w oczach angielskojęzycznych odbiorców” – ocenia rzecznik.

Podkreśla, że tezy zawarte w „wywiadzie” były wymierzone zarówno w Polskę, jak i w kraje bałtyckie. „Wypowiedzi” gen. Cavoli zawierały oskarżenia pod adresem Polski o słabe przygotowanie ćwiczeń Defender 20 oraz poważne zapóźnienia w infrastrukturze. „Znacznie gorzej ocenione zostały kraje bałtyckie. Litwa, Łotwa i Estonia były prezentowane jako państwa, które – będąc krajami przyjmującymi wojska sojusznicze – nie podejmują należytych wysiłków. Tezy przypisane gen. Cavoli podawały w wątpliwość zasadność dalszej współpracy między USA a krajami bałtyckimi” – napisał rzecznik.

„Zidentyfikowane działania wpisują się w strategiczne cele aktywności Federacji Rosyjskiej wymierzonej w NATO. Kreml stara się rozbijać spoistość Sojuszu, osłabiać zaangażowanie USA w Europie, jak również podważać status państw wschodniej flanki NATO, dążąc do trwałego osłabienia zdolności wojskowych na tym terenie. Rosyjskie ataki informacyjne są na stałe wymierzone we współpracę militarną Polski i USA. Zidentyfikowane działania zbiegają się w czasie z rozpoczęciem kolejnej fazy ćwiczeń DEFENDER-Europe-20, które odbywają się w Polsce” – konkluduje Żaryn.

ŹródłoPAP

2 KOMENTARZE

  1. w taką sieć dał się złapać AS Olsztyn24.pl emeryt- inspektor policji.Wszechwiedzący B.
    Wstyd jak nic.Przemądrzałość, arogancja , dostała kopa w zad.

  2. Od dawna uważam, że Olsztyn24.pl to gadzinówka. Zablokowana możliwość komentowania i artykuły, które są tubą propagandową lewactwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...