fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 24 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Część małych kin szykuje się na przyjęcie widzów, multipleksy czekają na szczegółowe wytyczne

Wiadomości Część małych kin szykuje się na przyjęcie widzów, multipleksy czekają na szczegółowe...

Od 6 czerwca możliwe będzie odmrożenie kin, jednak nie wszyscy organizatorzy skorzystają z tej możliwości. Otwarcie z początkiem lub w drugiej części miesiąca zapowiadają niektóre małe kina. Z decyzją o reaktywacji wstrzymują się multipleksy, które chcą poznać szczegółowe wytyczne, by ocenić, czy są w stanie działać bez strat finansowych.

W środę podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że od 6 czerwca wprowadzona zostanie możliwość odmrożenia m.in. kin. Decyzje w tej sprawie mają podejmować ich właściciele i organizatorzy. „Jedni chcą jak najszybciej się otwierać, inni potrzebują czasu” – mówił szef MKiDN. Jak zaznaczył, „są dwa podstawowe wymogi” dotyczące funkcjonowania kin. Pierwszym – wyjaśniał – jest wypełnienie pojemności widowni maksymalnie do 50 proc., by „zachować wymogi sanitarne”. Drugi to obowiązek noszenia maseczek.

Od 6 czerwca publiczność będzie mogła odwiedzać np. stołeczne kino Muranów, które oprócz wielokrotnie nagradzanych produkcji – takich jak „Parasite” Bonga Joon-ho i „Portret kobiety w ogniu” Celine Sciammy – pokaże przedpremierowo „Zdrajcę” Marca Bellocchio. W lipcu natomiast planowany jest przegląd filmów włoskich. „To będzie dość bezpieczne podróżowanie palcem po ekranie. Więcej widzów zostaje w mieście w związku z sytuacją różnoraką, czyli np. pandemią, brakiem środków, z tym, że zamknięte są granice. To oznacza, że pokaz filmu włoskiego przybliża nam nieco możliwość zobaczenia innej części świata bez wyjeżdżania z miasta” – powiedział kierownik kina Muranów Adam Trzopek.

Jak zaznaczył, seanse „będą robione z dużymi odstępami”. „Wiemy, że ma być tylko pół publiczności. Będziemy przyzwyczajać się do seansów bardzo powoli, ale w kontekście np. kina arthouse’owego, czyli kina, które de facto nie dba o to, żeby to był +James Bond+ itd., nasza norma to projekcje odbywające się w salach wypełnionych w 30 proc. Potrafimy to zrobić tak, że każdy będzie siedział osobno, kupi bilet online, wejdzie jednym wejściem i wyjdzie bezpośrednio na chodnik. To jest do przepracowania. Plus, naturalnie, te wszystkie dodatkowe rzeczy typu dezynfekcja” – dodał kierownik kina Muranów.

Trzopek zwrócił uwagę, że małe kina „nie zabiegają o szaleńcze tłumy, tylko o to, żeby funkcjonować w obiegu kultury”. „Chodzi o powrót do pseudonormalności, o to, żeby widz mógł wejść do kina, kiedy ma na to ochotę – na nocny albo poranny seans. Wydaje mi się, że małe, butikowe kina są częścią tkanki miasta, dzielnicy. Dla mieszkańców wyjście do kina to taka sama normalność jak pójście do ulubionego baru” – stwierdził.

W drugiej połowie czerwca planowane jest otwarcie wrocławskiego kina Nowe Horyzonty. „Potrzebujemy jeszcze czasu na odpowiednie przygotowanie przestrzeni pod kątem bezpieczeństwa sanitarnego i ułożenie możliwie dogodnej siatki seansów” – poinformował  kierownik ds. PR Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Stanisław Abramik.

Odnosząc się do ogłoszonych w środę podstawowych wymogów dla kin, Abramik podkreślił, że „bezpieczeństwo to podstawa”, dlatego wrocławskie kino „z pewnością wypełni wszelkie wytyczne przedstawione przez ministra zdrowia i ministra kultury”. „Informacja o pięćdziesięcioprocentowym wypełnieniu sal projekcyjnych jest, do pewnego stopnia, dobrą wiadomością: spodziewaliśmy się ograniczenia nawet do poziomu 20-30 proc. dostępnych miejsc. Będziemy także informować widzów o obowiązku noszenia maseczek” – stwierdził.

Pytany o przygotowywany repertuar, kierownik ds. PR Nowych Horyzontów odpowiedział, że „szczegółowe rozmowy z dystrybutowami dopiero się rozpoczęły”. „Już teraz możemy jednak potwierdzić, że zagramy +Nasz czas+ Carlosa Reygadasa, najnowszy film mistrza kina z Meksyku, reżysera nagrodzonego w Cannes za +Post tenebras lux+; przypomnimy także +Salę samobójców. Hejtera+ – nowy film Jana Komasy, autora nominowanego do Oscara +Bożego ciała+ i nagrodzony w Cannes +Biały, biały dzień+ Hlynura Pálmasona. Dla młodszych widzów przygotowaliśmy +Czworo dzieci i coś+ na podstawie bestsellerowej powieści autorstwa Jacqueline Wilson. To oczywiście początek – w ciągu najbliższych dni będziemy potwierdzać kolejne tytuły” – mówił. W imieniu zespołu Nowych Horyzontów podziękował także widzom za otrzymywane w czasie epidemii „wspaniałe słowa i gesty wsparcia”. „To dzięki nim mamy energię, aby nadal tworzyć nasze wyjątkowe kino” – zaznaczył.

Stopniowe otwieranie kin w późniejszym terminie zapowiada sieć Multikino. Prezes zarządu Multikino S.A. Paweł Świst uzasadnia tę decyzję względami bezpieczeństwa oraz komfortem pracowników i widzów. „O planowanej dacie otwarcia poszczególnych kin sieci Multikino, poinformujemy w kolejnych komunikatach. Do ponownego otwarcia naszych multipleksów podchodzimy ze spokojem i chcemy być dobrze przygotowani. Czekamy na wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące funkcjonowania kin po otwarciu. Będziemy się do nich bezwzględnie stosowali, ponieważ bezpieczeństwo naszych widzów i pracowników jest dla nas absolutnym priorytetem” – powiedział.

Jak zapewnił, sieć Multikino zadba o zaplecze sanitarne, które „umożliwi wszystkim przyjemny i bezproblemowy udział w seansach filmowych”. „We foyer naszych kin oraz w toaletach ulokujemy stacje do dezynfekcji rąk. Ponadto nasze kina wyposażamy w specjalne oznakowania graficzne ułatwiające zachowanie dystansu między klientami w kolejkach do kas” – wyjaśnił Świst.

Dodał, że osobom kupującym bilety na terenie kina rekomendowane będą płatności bezgotówkowe. „Bilety do sieci Multikino można kupować online przez stronę www.multikino.pl oraz przez naszą bezpłatną i w pełni omnichannelową aplikację mobilną. Poza możliwością zakupu biletów na seans filmowy, aplikację wyróżnia +Film alert+ – bardzo wciągająca usługa przypominająca funkcjonalnością jedną z popularnych aplikacji randkowych. +Polubienie+ filmu pozwoli przypomnieć kinomanom o premierze ich ulubionych produkcji zarówno drogą mailową jak i notyfikacją” – przypomniał prezes zarządu Multikino S.A.

Także sieć kin Helios nie otworzy swoich multipleksów na początku czerwca. W ocenie dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Agorze Niny Graboś 6 czerwca to „zaskakująco wczesny termin otwarcia kin w Polsce”. „Czas na przygotowanie się do ponownego otwarcia jest bardzo krótki, a nie są znane wymogi związane z zasadami funkcjonowania kin. Nie wiadomo, jaki reżim sanitarny ma obowiązywać w obiektach kinowych i w czasie seansów” – tłumaczyła. Poinformowała też, że Helios prowadzi rozmowy z dystrybutorami i producentami w sprawie „ustalenia kalendarza i dostępności repertuaru”.

Na dodatkowe wytyczne sanitarne czeka również Cinema City, która ogłosiła, że przesuwa datę otwarcia swoich kin. „Firma jest w stałym kontakcie z władzami i analizuje sytuację, aby poznać szczegóły i mieć pewność czy działając w narzuconych restrykcjach jest w stanie działać bez strat finansowych” – podkreśliła dyrektor marketingu Cinema City Katarzyna Opertowska.

Kolejnym powodem przesunięcia daty otwarcia kin tej sieci są – jak mówiła – niepotwierdzone daty nadchodzących premier filmowych. „Gdy tylko pojawią się jasne informacje na temat ograniczeń, a daty premier dużych produkcji filmowych zostaną potwierdzone, firma ogłosi datę otwarcia kin” – stwierdziła Opertowska, zapewniając jednocześnie, że Cinema City chciałoby, żeby nastąpiło to „jak najszybciej”, by móc „dostarczać kllientom najlepszą rozrywkę z szeroką gamą filmów”.

Przeczytaj także:

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przez koronawirusa w olsztyńskich szkołach pojawili się ludzie w skafandrach z tajemniczym urządzeniem

Weszli do szkoły ubrani w skafandry i maski. Na drzwiach wywieszono tabliczkę "Zakaz wstępu". Zdezynfekowali cały budynek przy wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody do zabezpieczania pomieszczeń...

Przeczytaj także: