fbpx
12 C
Olsztyn
sobota, 10 kwietnia, 2021
reklama

Samorząd oczekuje szybszego „odmrożenia” branży turystycznej

reklama

Samorząd woj. warmińsko-mazurskiego oczekuje wsparcia dla firm z branży turystycznej i gastronomii. Warmia i Mazury, po Lubuskiem, to region najmniej dotknięty pandemią koronawirusa i tutaj można zaryzykować szybsze „odmrażanie” gospodarki – uważa marszałek Gustaw Brzezin.

„Pandemia koronawirusa dotknęła nie tylko zdrowia i życia mieszkańców, ale i kwestii społecznych, a co najistotniejsze – gospodarki. Region dzięki służbie zdrowia oraz współpracy administracji samorządowej i rządowej oraz dyscyplinie mieszkańców jest po województwie lubuskim najmniej dotknięty epidemią” – podkreślił w piątek na konferencji prasowej w Olsztynie marszałek.

Jak powiedział, „można by zaryzykować, że na Warmii i Mazurach można byłoby szybciej +odmrażać+ gospodarkę i wprowadzać luzowanie obostrzeń, które utrudniają życie”. „Nasz region to usługi, turystyka i rolnictwo. Gospodarka ma charakter naczyń połączonych i dziś widzimy, że dla małych i dużych firm w rozpoczętym już sezonie turystycznym ograniczenia wynikające z obostrzeń epidemicznych oznaczają straty” – ocenił.

reklama

Wicemarszałek województwa Sylwia Jaskulska dodała, że turystyka jest ogromnym atutem regionu. „Kraina tysiąca jezior zaprasza turystów z Europy i świata. Ważne, by branża turystyczna mogła się do lata przygotować, choćby w zakresie wypoczynku zorganizowanego dla dzieci i młodzieży” – podkreśliła.

Wskazała, że wsparcia oczekuje też branża gastronomiczna, w tym producenci lokalnej żywności skupieni w sieci dziedzictwa kulinarnego Warmia, Mazury i Powiśle. Producenci produkują swe wyroby choćby na potrzeby gości w gospodarstwach agroturystycznych.

Marszałek wspomniał o lotnisku regionalnym Olsztyn – Mazury, które zostało unieruchomione z powodu koronawirusa. Koszty utrzymania portu sięgają 2 mln zł miesięcznie. „Gdy nie ma na nim ruchu, utrzymanie lotniska spoczywa na samorządzie województwa. Samorząd stara się o pomoc rządową skierowaną do wszystkich portów regionalnych” – dodał.

Według Brzezina samorząd województwa z powodu zmniejszonych wpływów z podatku CIT nie zrealizuje tegorocznego zaplanowanego budżetu. Na razie jednak – jak dodał – w instytucjach podległych samorządowi nie będzie zwolnień czy restrukturyzacji.

Wskazał, że region otrzymał unijne dofinansowanie. Placówki służby zdrowia na Warmii i Mazurach dostaną 75 mln zł wsparcia unijnego, a sfera gospodarcza – 70 mln zł.

Przeczytaj także:

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Przeczytaj także: