fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

wtorek, 24 listopada, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Od dzisiaj zakaz mentoli

Wiadomości Od dzisiaj zakaz mentoli

Decyzja Unii Europejskiej o zakazie sprzedaży mentoli to ogromny cios dla nałogowych palaczy, ponieważ w Polsce pali aż 9 milionów osób, z czego około 42% z nich to osoby sięgające właśnie po aromatyzowane mentolem wyroby.

Zakaz ten dotyczy zarówno sprzedaży papierosów z kapsułką mentolową, tytoniu do samodzielnego skręcania, jak i wszelakich środków aromatyzujących w postaci filtrów, papierów czy opakowań.

Aromaty dodawane do tytoniu mają na celu zamaskować nieprzyjemne odczucia towarzyszące każdemu kolejnemu odpalanemu papierosowi. Według decydentów z Unii Europejskiej to właśnie wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest zauważalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania wpływa na znaczne zwiększanie się liczby osób nałogowo palących papierosy.

Właśnie dzisiaj w życie wchodzi nowa unijna dyrektywa całkowicie zakazująca sprzedaży popularnych mentoli na terenie całej Europy. Istnieją jednak alternatywy dla tych, którzy nie będą chcieli zaprzestać palenia papierosów a umożliwią one legalną drogę, aby nie rezygnować z mentolowego aromatu.

Po wprowadzeniu zakazu na rynku pozostaną dostępne e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu jak IQOS. – Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych – mówi Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi i laureat grantu Komisji Europejskiej Innovative Medicines Initiative. E-papierosy znamy od dawna, nowością stały się wspomniane podgrzewacze tytoniu. – Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza – dodaje Piotr Kuna.

Od dziś branża tytoniowa przechodzi rewolucję, dając tym samym szansę na zmianę nawyków na lepsze. Należy pamiętać, że każdy z wyrobów tytoniowych zawierających nikotynę jest szkodliwy dla zdrowia i najlepszą decyzją będzie całkowita rezygnacja z palenia papierosów.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Noc Naukowców z EIT Food

27 listopada już po raz 15. będziemy obchodzić Europejską Noc Naukowców! Z tej okazji badacze z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie...

Nie musisz dłużej obawiać się o tlen. W Olsztynie powstało Pogotowie Tlenowe

Szpitale nie są w stanie zapewnić każdemu dostępu do tlenu. Na szczęście Pogotowie Tlenowe, które funkcjonuje 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu...

Bezpłatna pomoc dla osób ukaranych w olsztyńskich protestach

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Olsztynie postanowiła włączyć się w pomoc osobom ukaranym mandatami w trakcie protestów, oferując im nieodpłatną pomoc prawną. Protesty i manifestacje...

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x