fbpx
19 C
Olsztyn
czwartek, 13 maja, 2021
reklama

Od dzisiaj zakaz mentoli

reklama

Decyzja Unii Europejskiej o zakazie sprzedaży mentoli to ogromny cios dla nałogowych palaczy, ponieważ w Polsce pali aż 9 milionów osób, z czego około 42% z nich to osoby sięgające właśnie po aromatyzowane mentolem wyroby.

Zakaz ten dotyczy zarówno sprzedaży papierosów z kapsułką mentolową, tytoniu do samodzielnego skręcania, jak i wszelakich środków aromatyzujących w postaci filtrów, papierów czy opakowań.

Aromaty dodawane do tytoniu mają na celu zamaskować nieprzyjemne odczucia towarzyszące każdemu kolejnemu odpalanemu papierosowi. Według decydentów z Unii Europejskiej to właśnie wyraźnie wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu, wynikający z zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków, w tym zapach lub smak owoców, przypraw, ziół, alkoholu, słodyczy, mentolu lub wanilii, który jest zauważalny przed spożyciem wyrobu tytoniowego lub w trakcie spożywania wpływa na znaczne zwiększanie się liczby osób nałogowo palących papierosy.

reklama

Właśnie dzisiaj w życie wchodzi nowa unijna dyrektywa całkowicie zakazująca sprzedaży popularnych mentoli na terenie całej Europy. Istnieją jednak alternatywy dla tych, którzy nie będą chcieli zaprzestać palenia papierosów a umożliwią one legalną drogę, aby nie rezygnować z mentolowego aromatu.

Po wprowadzeniu zakazu na rynku pozostaną dostępne e-papierosy oraz podgrzewacze tytoniu jak IQOS. – Najważniejsze jest minimalizowanie szkodliwego oddziaływania wyrobów tytoniowych – mówi Piotr Kuna, były wieloletni dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego w Łodzi i laureat grantu Komisji Europejskiej Innovative Medicines Initiative. E-papierosy znamy od dawna, nowością stały się wspomniane podgrzewacze tytoniu. – Zamiast papierosów, w których tytoń jest spalany w temperaturze prawie 800 stopni, pacjenci mogliby zastosować urządzenia podgrzewające tytoń do 300 stopni. Spowoduje to spadek zawartości substancji mutagennych do zera, a pozostałych szkodliwych składników tytoniu nawet o 90 proc. Ale taki dym nadal zawiera ilość nikotyny, która zaspokaja nałóg palacza – dodaje Piotr Kuna.

Od dziś branża tytoniowa przechodzi rewolucję, dając tym samym szansę na zmianę nawyków na lepsze. Należy pamiętać, że każdy z wyrobów tytoniowych zawierających nikotynę jest szkodliwy dla zdrowia i najlepszą decyzją będzie całkowita rezygnacja z palenia papierosów.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze