-0 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Prezes sądu w Olsztynie: nie ma powodów, by odsunąć od orzekania sędziów

OlsztynPrezes sądu w Olsztynie: nie ma powodów, by odsunąć od orzekania sędziów

Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie napisała rzecznikowi dyscyplinarnemu sądów powszechnych, że “nie znajduje powodów do zastosowania wobec siedmiorga sędziów (…) decyzji administracyjnej w postaci zarządzenia natychmiastowej przerwy w wykonywaniu czynności służbowych”.

reklama

Rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski poinformował w poniedziałek, że 7 maja zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych odebrał pisemne stanowisko Prezesa Sądu Okręgowego w Olsztynie dotyczące zawieszenia siedmiorga sędziów wydziału cywilnego odwoławczego.

“Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Danuta Hryniewicz poinformowała w nim, że ocena merytorycznych decyzji podejmowanych przez Sąd w siedmiu wskazanych przez rzecznika dyscyplinarnego toczących się postępowaniach odwoławczych wykracza poza administracyjny nadzór Prezesa Sądu. Ponadto, Pani Prezes, po zapoznaniu się z orzecznictwem IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego, wskazała, że nie znajduje powodów do zastosowania wobec siedmiorga sędziów tego wydziału decyzji administracyjnej w postaci zarządzenia natychmiastowej przerwy w wykonywaniu czynności służbowych” – napisano w komunikacie.

reklama

Rzecznik dyscyplinarny, sędzia Michał Lasota, poinformował prezes olsztyńskiego Sądu Okręgowego Danutę Hryniewicz, że prowadzi czynności wyjaśniające w sprawie możliwego popełnienia w dniu 7 stycznia 2020 r. przewinień dyscyplinarnych przez siedmioro z ośmiu sędziów orzekających w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Olsztynie. Ich przewinienie, zdaniem sędziego Lasoty, miało polegać na zasiadaniu w składzie Sądu Okręgowego w Olsztynie i uczestniczeniu w wydaniu postanowień w siedmiu sprawach odwoławczych. W sprawach tych zakwestionowana została “skuteczność powołania sędziego, jak i istnienie stosunku służbowego sędziego”.

Chodziło o skierowanie do Sądu Najwyższego siedmiu pytań prawnych dotyczących tego, czy ważne są orzeczenia wydane przez sędziów nominowanych przez Krajową Radę Sądownictwa. Takie pytania skierowało siedem trzyosobowych składów orzekających w siedmiu różnych sprawach odwoławczych rozpoznawanych w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym.

Według rzecznika dyscyplinarnego, olsztyńscy sędziowie “przekroczyli swoje uprawnienia w ten sposób, że przyznając sobie kompetencje do ustalania i oceny sposobu działania konstytucyjnych organów państwa w zakresie sposobu wyboru części członków Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposobu powołania na jej wniosek sędziego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wydali postanowienia o przedstawieniu Sądowi Najwyższemu zagadnień prawnych”.

reklama

W związku z tym sędzia Lasota wezwał owych siedmiu sędziów do złożenia pisemnych oświadczeń, wskazując, że swoim zachowaniem “mogli oni w sposób oczywisty i rażący obrazić przepisy prawa, jak i uchybić godności urzędu”. Dodatkowo rzecznik zwrócił się do prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie z prośbą o rozważenie zarządzenia natychmiastowej przerwy w czynnościach służbowych wobec siedmiorga sędziów tutejszego Sądu.

Sędzia Hryniewicz odmówiła zawieszenia siedmiorga sędziów wydziału cywilnego odwoławczego podkreślając, że nie znajduje ku temu powodów.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia