18 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Pancerniacy z Wesołej ćwiczą z sojusznikami

WiadomościPancerniacy z Wesołej ćwiczą z sojusznikami

Strzelanie na duże odległości to element szkolenia 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z żołnierzami innych jednostek z Polski i krajów sojuszniczych tworzących wielonarodowe bataliony NATO. Na poligonie w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie) ćwiczą współdziałanie, także poprzez zrozumienie różnych terminologii i procedur.

reklama

“Nasz priorytet to doskonalenie się i wzmacnianie interoperacyjności, zarówno z pododdziałami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, jak i sił sojuszniczych stacjonujących w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności NATO – eFP” – powiedział dowódca 1WBPanc Jarosław Górowski, który w środę odwiedził swoich żołnierzy szkolących się na poligonie w Bemowie Piskim. Zwrócił uwagę, że w strzelaniach uczestniczą Leopardy pancerniaków z warszawskiej Wesołej, czołgi PT-91 brygady z Giżycka i sprzęt, który przywieźli sojusznicy.

“Każdy rodzaj wojsk ma swoją specyfikę. My jesteśmy pancerniakami i jesteśmy obyci ze swoim sprzętem, ale na współczesnym polu walki nigdy nie będziemy działać samodzielnie, lecz w warunkach operacji połączonej, w wymiarze narodowym i międzynarodowym” – podkreślił.

reklama

Dodał, że bardziej doświadczeni żołnierze, którzy mają za sobą misje, są przygotowani do współdziałania. “Ale mamy znaczną grupę żołnierzy, którzy nie mają takich doświadczeń, dlatego to znakomita okazja, by doskonalić interoperacyjność” – zaznaczył.

“Najważniejsze jest zrozumienie. Chodzi nie tylko o różne języki – każda grupa ma swój żołnierski żargon. Istotne jest także poznanie procedur od poziomu załogi i plutonu po szczebel kompanii i batalionu. To nasz cel działania w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności Sojuszu na wschodniej flance NATO” – podkreślił płk Górowski.

Na Mazurach dyżuruje obecnie szósta zmiana wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO. Jej trzon stanowią żołnierze z 3 szwadronu 2 Pułku Kawalerii US Army, którzy na co dzień stacjonują w Vilseck w Niemczech. Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, siły do grupy wydzieliły także Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Na co dzień “polska” grupa eFP współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, której została przyporządkowana kompania Leopardów warszawskiej brygady.

reklama

Główny cel pobytu w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim to działania w międzynarodowym środowisku. Zadania szkoleniowe polegają m.in. na doskonaleniu zdolności do rażenia celów w dzień i w nocy, działaniach taktycznych w składzie batalionu zmechanizowanego, współdziałaniu z pododdziałami osłony i wsparcia oraz marszach na duże odległości.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane