fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 12 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Bóle stawów u seniorów: jak sobie z nimi radzić?

Większość osób utożsamia zapalenie stawów z bolesnymi, sztywnymi stawami. W rzeczywistości istnieje wiele rodzajów tego schorzenia, z których każdy ma inne objawy i zalecany sposób leczenia. Zwykle objawy utrzymują się przez wiele lat. Choroba może atakować stawy w prawie każdej części ciała. Dowiedz się, jak pomóc seniorowi cierpiącymi na tę dolegliwość.

Zapalenie kości i stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest najczęstszą formą zapalenia stawów. Zwykle atakuje dłonie, szyję, dolną część pleców, kolana i biodra. Wówczas chrząstka zaczyna powoli zanikać. W konsekwencji kości zaczynają wzajemnie się o siebie ocierać. Pojawia się sztywność stawów i łagodny ból, który nasila się podczas chodzenia, zginania lub pochylenia się. Z biegiem czasu silne dolegliwości bólowe odczuwalne są nawet podczas odpoczynku lub zasypiania. Czasami stawy sztywnieją w wyniku dłuższego bezruchu, np. podczas jazdy samochodem. Ten akurat problem znika, gdy dba się o przerwy na rozciągające ćwiczenia.

Z czasem choroba zwyrodnieniowa może powodować problemy z poruszaniem stawami, a w ostateczności prowadzić do kalectwa, jeśli objęła plecy, kolana albo biodra. Dlatego nie wolno jej lekceważyć i traktować jako naturalny element starzenia się.

Reumatoidalne zapalanie stawów

Jest to choroba autoimmunologiczna. To oznacza, że Twoje ciało atakuje wyściółkę stawu tak, jakby próbowało obronić się przed obrażeniami lub chorobą. Reumatoidalnemu zapaleniu stawów towarzyszy ból, obrzęk i sztywność. Wspomniane objawy utrzymują się przez wiele godzin. Czasami mogą objąć wiele różnych stawów jednocześnie. W zaostrzonej fazie dolegliwości chory nawet nie jest w stanie się poruszyć. Choroba niszczy nie tylko stawy, ale również może zaatakować serce, mięśnie, naczynia krwionośne, układ nerwowy i oczy.

Dna moczanowa

Dna moczanowa jest jedną z najbardziej bolesnych postaci zapalenia stawów. Pojawia się, gdy kryształy kwasu moczowego tworzą się w tkance łącznej i/lub przestrzeniach stawowych. Te osady prowadzą do obrzęku, zaczerwienienia, ciepła, bólu i sztywności stawów. Ataki dny często występują po zjedzeniu skorupiaków, wątroby, suszonej fasoli, groszku, anchois lub sosów. Picie alkoholu, nadwaga i niektóre leki mogą nasilić objawy. Dna moczanowa zdarza się nawet u młodych ludzi, którzy nie dość dbają o zdrową dietę i ruch lub mają do niej genetyczne predyspozycje.

Jak złagodzić ból stawów?

W każdej sytuacji złagodzeniu bolesności stawów sprzyja zrzucenie zbędnych kilogramów. Dlatego profesjonalna opiekunka osób starszych potrafi zmotywować seniora do przestrzegania zdrowej diety i regularnego podejmowania umiarkowanej aktywności fizycznej. Motywowaniu pomaga odstresowanie seniora, jeśli jest napięty z powodu swoich dolegliwości. Można to osiągnąć poprzez spokojną muzykę przywołującą wspomnienia najszczęśliwszych chwil w życiu, kąpiel z aromatyczną pianą, spacer, czy głośne czytanie ulubionej książki.

Dzięki regularnym ćwiczeniom fizycznym mięśnie i stawy stają się bardziej elastyczne. Jednocześnie sprawne mięśnie zmniejszają nacisk na stawy. Dlatego codzienne spacery i pływanie przynajmniej raz w tygodniu mogą złagodzić objawy. Warto też wdrożyć odpowiedną dietę, bogatą w pokarmy o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, takie jak owoce, warzywa i tłuste ryby. Wyeliminować należy natomiast produkty nasilające stan zapalny, przede wszystkim cukier, dosładzane ciasta i przetwory, czerwone mięso i rafinowaną mąkę.

Pamiętaj, że uszkodzona chrząstka się nie zregeneruje. W niektórych przypadkach wymagana jest nawet operacja wymiany stawu. By tego uniknąć, należy stale dbać o ciało od środka i na zewnątrz. Warto wprowadzić modyfikacje w ubiorze, kuchni, łazience i sypialni, które ułatwią wykonywanie codziennych prozdrowotnych czynności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...