20 C
Olsztyn
poniedziałek, 15 lipca, 2024
reklama

Dystrybucja maseczek w Olsztynie zakończona

WiadomościDystrybucja maseczek w Olsztynie zakończona

“Maseczki dla Polski”, przeznaczone dla stolicy regionu, zostały przekazane mieszkańcom. Akcja w naszym mieście – zgodnie z zapowiedziami – została zrealizowana przed świętami. Przypominamy też instrukcję postępowania z maseczką.

reklama

Około 160 tys. maseczek wielokrotnego użytku przekazanych samorządowi przez organizatorów przedsięwzięcia trafiło do mieszkańców Olsztyna. W dystrybucję zaangażowanych było ponad 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych oraz olsztyńskich taksówkarzy.

– Bardzo dziękuję za wsparcie przy tej skomplikowanej logistycznie akcji – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Można powiedzieć, że trafiliśmy z tym przedsięwzięciem w idealny moment, bowiem już od czwartku (16 kwietnia) zakrywanie ust i nosów w miejscach publicznych będzie obowiązkowe. Liczę, że maseczki będą używane przez mieszkańców naszego miasta, a to pozwoli ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

reklama

Produkcja maseczek w obywatelskiej akcji “Maseczki dla Polski” została sfinansowana przez sponsorów. Samorząd nie ponosił w związku z tym kosztów przedsięwzięcia. Maseczki były dystrybuowane pośród mieszkańców na podstawie “deklaracji śmieciowych” przekazanych przez zarządów nieruchomości, a w przypadku braku takiej informacji – na podstawie danych Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna.

Na terenie wspólnot mieszkaniowych oraz w zabudowie indywidualnej maseczki dostarczali żołnierze WOT. Spółdzielnie mieszkaniowe rozprowadzały je we własnym zakresie. Dystrybucję maseczek przeznaczonych dla mieszkańców okolicznych gmin organizują tamtejsze samorządy.

Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia – te maseczki są wielorazowego użytku i nie są wyrobem medycznym. Wspomagają ograniczenie kontaktu rąk z twarzą i rozprzestrzenianie się areozolu wydychanego przez użytkownika maseczki (katar, kaszel). Maseczka może ograniczyć niebezpieczeństwo zarażenia, nie zapewnia jednak pełnej ochrony przed drobnoustrojami i wirusami.

reklama

Ewentualne reklamacje dotyczące dystrybucji maseczek na terenie Olsztyna (dokładny adres, liczbę dostarczoną, liczbę jaka powinna zostać dostarczona wg deklaracji wraz z danymi kontaktowymi), prosimy przesyłać pod adres  maseczki@kryzys.olsztyn.pl. Reklamacje telefoniczne, SMS-owe, facebookowe, twitterowe nie będą rozpatrywane.

Maseczki w pigułce:
* liczba maseczek, jakie trafią do mieszkańców: ok. 240 tys. (w tym ok. 160 tys. dla Olsztyna),
* dystrybucja: żołnierze WOT (domy jednorodzinne, wspólnoty mieszkaniowe), spółdzielnie mieszkaniowe (we własnych zasobach),
* podstawa przekazania: liczba osób w lokalu na podstawie “deklaracji śmieciowej” (wymóg organizatora akcji),

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Pani
15 kwietnia 2020 23:20

Czy Redakcja może podjąć temat niedostarczenia maseczek. Dlaczego Gmina uważa, że rozniosła, skoro ludzi nie otrzymali. Tyle osób powyżej zgłaszała taką informację. Proszę podjąć temat.

Śródmieście
15 kwietnia 2020 11:07

Dzień dobry. Kamienica w samym centrum Olsztyna, vis a vis Ratusza również bez maseczek. Jak Zarząd skierowałam zapytanie na maila, na który można reklamować, bo od jutra jest obowiązek. Niestety nikt nie raczył nawet odpowiedzieć, a pytałam czy mam szukać ich w ZBK II (tam nic nie wiedzą) czy mam wypatrywać WOT czy juz było. Bo maseczek nie ma. Mogę korespondencję do TKO przesłać.

Polecane