fbpx
5 C
Olsztyn
niedziela, 11 kwietnia, 2021
reklama

Pracując w olsztyńskim banku okradł klientów na ponad milion złotych

reklama

Piotr W. usłyszał 13 zarzutów dotyczących przede wszystkim oszustw na szkodę 5 osób na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł. Pracownik jednego z banków z Olsztyna miał w zakresie swoich obowiązków zawieranie lokat terminowych klientom placówki. 26-letni mieszkaniec naszego miasta swoich potencjalnych klientów wybierał po „zasobności portfela”.

Jak podaje Komenda Miejska Policji z Olsztyna, kiedy w grudniu 2014 roku do banku przyszło małżeństwo, by wypłacić zainwestowane 100 tys zł., dowiedzieli się, że pieniędzy na ich lokacie nie ma, a pracownik, z którym podpisywali umowę i który był odpowiedzialny za ich obsługę, już nie pracuje. Do tamtej pory pokrzywdzeni byli przekonani, że ich pieniądze, które, jak wierzyli, zainwestowali w lokaty, procentują. Okazało się jednak, że jest to fikcja.

W styczniu 2015 roku sprawa trafiła do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą rozpoczęli pracę nad ustaleniem sprawcy oraz ewentualnych innych pokrzywdzonych. W sprawie przesłuchano wiele osób, zabezpieczono dokumentację bankową oraz umowy. Wszystkie czynności na początku nadzorowała Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe, a następnie Prokuratura Okręgowa w Olsztynie.

reklama

Policjanci ustalili, że Piotr W. oszukał także trzy inne osoby, które przekazały mu duże pieniądze, otrzymując umowy lokaty – w rzeczywistości dokumenty te były fałszywe, a środki nie były nigdzie inwestowane. Jak się okazało, 26-latek, wykorzystując m.in. swoje stanowisko, oszukał w sumie pięć osób na łączną kwotę przekraczającą 1, 2 mln złotych.

Piotr W. przekonał małżonków, iż jest właścicielem firmy zajmującej się działalnością inwestycyjną – we współpracy z bankiem – na giełdach europejskich i światowych, przynoszącą gwarantowane zyski na wysokim poziomie. Mężczyzna zawarł z pokrzywdzonymi w imieniu nieistniejącej firmy dwie fikcyjne umowy inwestycji i pobrał od nich pieniądze.

Inny sposób to dokonane bez wiedzy klientów zamknięcie ich lokaty, po czym pieniądze przelewane były na rachunek klienta, a następnie na prywatne konto podejrzanego. W tym przypadku podejrzany dodatkowo fałszował dokumenty, podrabiając podpisy klientów.

Kolejną metodą było wyłudzenie pieniędzy na lokaty – w takim przypadku klienci banku otrzymywali spreparowane przez podejrzanego umowy, a środki nie trafiały do banku, tylko do rąk sprawcy.

Pod koniec listopada prokurator zarządził, by wskazany mieszkaniec Olsztyna został zatrzymany przez policjantów. Setki dokumentów, zaświadczeń i umów sprawdzonych przez prokuratora i policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP Olsztyn pozwoliły przedstawić zatrzymanemu mężczyźnie w sumie 13 zarzutów – informuje Komenda Miejska Policji w Olsztynie. – Po ich usłyszeniu Piotr W. przyznał się do winy i wyjaśnił, że pieniądze wydał na własne potrzeby i wydatki rodziny.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie zastosowała wobec podejrzanego dozór oraz zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonymi i świadkami występującymi w sprawie.

Przeczytaj także:

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Przeczytaj także: