4 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Bardzo pracowity weekend. Policja wystawiła setki mandatów na Warmii i Mazurach

WiadomościBardzo pracowity weekend. Policja wystawiła setki mandatów na Warmii i Mazurach

Kolejne osoby przekonały się o tym, że policjanci bardzo poważnie traktują ograniczenia, jakie zostały nałożone na mieszkańców. Osoby lekceważące przepisy wprowadzone w trosce o zdrowie nas wszystkich przekonały się, że policjanci nie mają pobłażania wobec ich nieodpowiedzialnej postawy.

reklama

W związku z kolejnymi ograniczeniami wywołanymi epidemią koronawirusa, na ulicach Warmii i Mazur jest więcej policyjnych patroli, wspieranych także przez funkcjonariuszy innych służb. Policjanci patrolują ulice z wykorzystaniem radiowozów, a tam gdzie wykorzystanie samochodu nie jest możliwe, obszar ten jest sprawdzany przez patrole piesze. Przede wszystkim dotyczy to miejsc, w których do tej pory dochodziło do grupowania się osób.

Mrągowo

reklama

W ciągu ostatniego weekendu policjanci stwierdzili w trakcie pełnionych służb ponad 40 przypadków naruszania przepisów o zachowywaniu się w miejscach publicznych. W większości interwencje dotyczyły osób, który za nic miały obowiązujące zakazy i spotykały się, by miedzy innymi wspólnie wypić alkohol. Policjanci informowali takie osoby o aktualnie obowiązujących przepisach. Niestety często lekceważąco podchodziły one do tych informacji i zaleceń, twierdząc że jest ładna pogoda, że wprowadzone zasady nie mają sensu albo, to że przyjechały do Mrągowa by pozwiedzać. Część z nich została pouczona lub otrzymała mandaty. Pozostali będą tłumaczyć się przed sądem. Ponadto w trakcie jednej z interwencji, podczas sprawdzenia danych jednego z mężczyzn w policyjnych systemach okazało się, że jest poszukiwany, ponieważ uchyla się od odbycia kary pozbawienia wolności. 34-latek trafił do aresztu, gdzie spędzi 10 najbliższych miesięcy.

Policjanci interweniowali również wobec dwóch 15-latków, którzy w czasie epidemii postanowili się spotkać, organizując przejażdżkę motorowerami. Mało tego żaden z nich nie miał uprawnień do kierowania jednośladami. W efekcie to rodzice zostali ukarania mandatami, a nieletni mogą odpowiadać za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym i nieletnich.

reklama

Ełk

Miniony weekend to wzmożone działania policjantów i innych funkcjonariuszy w trosce o zdrowie i życie. Natomiast dla mieszkańców powiatu to sprawdzian z odpowiedzialności, rozwagi i troski o drugiego człowieka. Niestety policjanci wciąż podejmują interwencje wobec osób, które lekceważą przepisy prawa, a tym samym narażają bezpieczeństwo swoje i innych ludzi.
4 kwietnia policjanci otrzymali zgłoszenie o grupowaniu się osób w okolicy sklepu w Ełku. Na miejscu zastali grupę 5 mężczyzn, którzy nie dość, że spotkali się w tak licznej grupie, to jeszcze nie zachowywali nakazanych odległości. Policjanci szybko zakończyli to nielegalne spotkanie. Wszyscy mężczyźni zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych. Tego samego dnia mandaty otrzymali także dwaj młodzi mężczyźni, którzy korzystali z publicznych urządzeń sportowych i jeździli na deskorolkach.

Kara finansowa do 30 tysięcy złotych grozi także 30-latkowi, który złamał zasady kwarantanny. Mężczyzna wrócił z zagranicy i miał obowiązek przebywania w mieszkaniu. Stosował się do tych zaleceń do czasu kłótni z ojcem. Wówczas ze zdenerwowania wyszedł z mieszkania po alkohol.

W sumie podczas minionego weekendu policjanci ujawnili 11 naruszeń obowiązujących przepisów porządkowych i zasad kwarantanny.

Węgorzewo

Policjanci prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie interweniowali trzykrotnie w niedzielę 5 kwietnia 2020 r. i raz w sobotę 4 kwietnia 2020 r. wobec osób naruszających przepisy o zakazie przemieszczania się. Jeden z mężczyzn tłumaczył się, że wybrał się na stacje paliw po butelkę wódki, inny zaś sam nie wiedział po co wyszedł z domu. Łącznie cztery osoby otrzymały mandaty karne.

Gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w regionie. Czy to powrót pandemii?

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się zagrożenia związanego z koronawirusem ponownie prosimy o stosowanie się do przepisów prawa zakazujących przemieszczania się poza sytuacjami koniecznymi w życiu codziennym.

Iława

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o kradzieży. W trakcie czynności funkcjonariusze ustalili, że zgłaszający zauważył jak ktoś wynosi złom, o czym poinformował policjantów. Na miejscu mundurowi ujawnili trzech mężczyzn, którzy szli z wózkiem, na którym znajdowały się metalowe elementy. Okazało się, że zostały one skradzione z jednego z iławskich budynków. Podczas dalszych czynności policjanci przedmioty przekazali właścicielowi, a mężczyzn za kradzież ukarali mandatami. Trzej mieszkańcy Iławy zostali również ukarani za niestosowanie się do Rozporządzenia Ministra Zdrowia, gdyż poruszali się pieszo w odległości mniejszej niż 1,5 od siebie.

Nidzica

Wczoraj (05.04.2020 r.) około godz. 18:00 nidziccy policjanci zostali poinformowani przez mieszkańca gm. Kozłowo, że znany mu osobiście mężczyzna, najprawdopodobniej przebywający na kwarantannie naruszył jej zasady i przyjechał do sąsiedniej wsi zrobić zakupy w jego sklepie. Mający wiedzę o kwarantannie właściciel sklepu nie obsłużył klienta, a oburzony 32-latek opuścił budynek. Czujny sprzedawca nie mylił się. Wskazany przez niego mężczyzna rzeczywiście widniał w wykazie osób objętych kwarantanną domową na terenie powiatu nidzickiego.

Sprawca interwencji – mieszkaniec gminy Kozłowo – w rozmowie z policjantami przyznał, że opuścił swoją posesję i wraz z partnerką udał się do sklepu w pobliskiej miejscowości po artykuły spożywcze dla dziecka. Swoje zachowanie tłumaczył, tym, że chcący mu pomóc sąsiad, którego poprosił o kupno żywności nie został obsłużony przez sprzedawcę.

Funkcjonariusze poinformowali 32-latka, że w związku ze złamaniem przez niego kwarantanny zostanie sporządzony wniosek o ukaranie do sądu. Grozi mu kara grzywny do 5 000 zł.

Pamiętajmy, służby sanitarne na osoby łamiące kwarantannę mogą również nałożyć karę w wysokości do 30000 zł.

Olsztyn

Wczoraj (05.04.2020) funkcjonariusze sprawdzając czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących ograniczeń i zakazów na ul. Kanta w Olsztynie zauważyli grupę trzech mężczyzn. Policjanci postanowili ich wylegitymować. 30-latek i dwóch 35-latków przyznali funkcjonariuszom, że spotkali się towarzysko. Mężczyźni zostali ukarani mandatami karnymi za złamanie obowiązujących przepisów.

W sobotę (04.04.2020) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kradzieży w jednym ze sklepów na terenie miasta. Na miejscu funkcjonariusze zastali 61-latka ujętego przez pracownika sklepu. Mężczyzna ukradł produkty spożywcze za co został ukarany mandatem. Ponadto w rozmowie z funkcjonariuszami, 61-latek przyznał również, że kradzieży artykułów spożywczych dokonał „w drodze” do swojego kolegi, z którym chciał spotkać się towarzysko. Mężczyzna był świadomy obowiązujących ograniczeń w związku z zakazem przemieszczaniem się, za co również został ukarany madantem.

Tego samego dnia olsztyńscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki audi na obwodnicy Olsztyna. Siedzący za kierownicą 35-latek oświadczył, iż nie ma konkretnego celu podróży, miał w planach odwiedzić znajomych. W tej sytuacji policjanci podjęli decyzję o przeprowadzeniu postępowania mandatowego.

17-latek uciekał BMW przed policją, by go nie złapali zgasił światła

Elbląg

Kilkanaście osób w ciągu minionego weekendu zostało ukaranych przez policjantów mandatami za grupowanie się połączone często ze spożywaniem alkoholu. Policja szybko i skutecznie będzie dyscyplinować takie osoby. Sporządzano także wnioski o ukaranie do sądu.
Jednym z przykładów były dwie 16-latki, które postanowiły spotkać się na przystanku autobusowym żeby porozmawiać bo jak powiedziały „mają dość siedzenia w domu”. Obie zostały odwiezione do miejsc zamieszkania i przekazane rodzicom.
W niedzielę około godz. 16.00 policjanci interweniowali wobec grupy mężczyzn (6 osób) spożywających alkohol w przydomowym ogródku w okolicach ul. Freta. Zostali oni ukarani mandatami.

Ostróda

Tylko w ciągu ostatniego weekendu (4-5.04) policjanci odnotowali blisko 80 przypadków niestosowania się do nowych przepisów związanych z gromadzeniem się osób oraz przemieszczaniem się. Za popełnione wykroczenia funkcjonariusze nałożyli 17 mandatów karnych. Zastosowali ponad 50 pouczeń. W jednym przypadku sprawa zakończy się w sądzie.

Giżycko

Podczas minionego weekendu giżyccy policjanci ujawnili 6 przypadków złamania decyzji o kwarantannie. O tym jak poważna jest sytuacja zapomniał 32-letni mężczyzna, który podczas kontroli przebywał na parkingu samochodowym w toarzystwie kolegi. Mężczyzna tłumaczył, że wyszedł na chwilę porozmawiać ze znajomym. O drugiej sytuacji powiadomiła jedna z mieszkanek gm. Wydminy. Z informacji wynikało, że 55-letni mężczyzna wrócił z zagranicy i jest objęty kwarantanną, a pomimo tego wychodzi z domu. Policjanci, którzy pojechali na miejsce interwencji spotkali wskazanego mężczyznę, który potwierdził, że wrócił z zagranicy i jest objęty kwarantanna. 55-latek nie tłumaczył dlaczego opuszcza miejsce zamieszkania. Był pod znacznym działaniem alkoholu. Także o swoim obowiązku zapomniały 3 mieszkanki Giżycka, których nie było w miejscu zamieszkania i nie odbierały połączeń telefonicznych.

Przypominamy również o obowiązujących ograniczeniach:

Zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego

Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.

W mocy nadal pozostają ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem:

– dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.

– wolontariatu na rzecz walki z COVID-19. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.

– załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich

Do odwołania obowiązuje zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad.

Więcej:

Mandat za mycie auta. Żandarmeria zatrzymała kierowców. Myjnia w Olsztynie była bezdotykowa

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
32-latek dostał 46 punktów karnych i mandaty w wysokości 10 tys. zł
Dwoje kierowców traci prawa jazdy po nielegalnych wyścigach