4 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Koronawirus w szpitalu. Rzecznik zaprzecza, Urząd Marszałkowski milczy. Ilu jest chorych lekarzy z Olsztyna?

WiadomościKoronawirus w szpitalu. Rzecznik zaprzecza, Urząd Marszałkowski milczy. Ilu jest chorych lekarzy...

U lekarki oddziału intensywnej terapii szpitala wojewódzkiego w Olsztynie stwierdzono koronawirusa; uczestniczyła ona w zebraniu BHP z udziałem ok. 50 innych pracowników szpitala i pracowała na oddziale. Okoliczności zebrania zbada prokuratura. 15 osób jest na kwarantannie, 47 w nadzorze epidemicznym.

reklama

Rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Przemysław Prais poinformował w środę, że mimo stwierdzenia koronawirusa u lekarki i związanej z tym kwarantanny personelu medycznego placówka pracuje normalnie.

Koronawirusa potwierdzono u lekarki Oddziału Intensywnej Terapii (OIT) Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie 26 marca. Dzień wcześniej lekarka, która według nieoficjalnych informacji miała widoczne objawy choroby (gorączkę i duszności), uczestniczyła w zebraniu związanym ze szkoleniem BHP, które zorganizowała dyrekcja szpitala. Uczestniczący w spotkaniu skierowali w związku z tym doniesienie do prokuratury.

reklama

“Dziś anonimowe pismo w tej sprawie zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej Olsztyn Południe, która będzie badała podniesione w tym anonimie kwestie” – poinformował w środę rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny. Według niego zawiadamiający poinformował o sprowadzeniu zagrożenia epidemicznego przez dyrektorkę szpitala w związku z przeprowadzeniem zebrania, w którym jednorazowo miało uczestniczyć ponad 50 osób, wśród nich chora lekarka. Stodolny dodał, że w zawiadomieniu do prokuratury podkreślono, że dyrekcja placówki “zaniechała podjęcia stosownych działań mających na celu zapobieżenie rozprzestrzeniania się wirusa na inne osoby”.

Portal onet.pl, który jako pierwszy poinformował w środę o sprawie napisał, że po szkoleniu uczestniczący w nim lekarze wrócili na oddziały, dyrekcja miała im także odmówić wykonania testów na obecność koronawirusa. “Informacje te nie są prawdziwe, przygotowujemy w tej sprawie stanowisko” – powiedział Prais.

Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek powiedział, że w związku z chorobą lekarki OIT wszczęto dochodzenie epidemiczne, które wykazało, że pierwszego dnia pracy (tj. 25 marca) miała ona kontakt z 9 pracownikami szpitala, a 27 marca z kolejnymi 6 osobami. “Wszystkie te osoby poddano kwarantannie” – poinformował Guzek. Nie podał, ile osób to lekarze, a ile pielęgniarki.

reklama

“Ponadto otrzymano listę osób biorących udział w szkoleniu wewnętrznym BHP. Ze wszystkimi osobami przeprowadzono wywiady i wciągnięto pod nadzór epidemiologiczny. Wśród osób ze szkolenia byli też pracownicy wcześniej wskazani przez lekarza i zespół kontroli zakażeń. Ostatecznie po ocenie szpitala i sanepidu do kwarantanny skierowano 15 osób z bliskiego kontaktu. W dniu dzisiejszym pobierane są wymazy od osób kwaranntannowanych. W nadzorze epidemiologicznym jest łącznie 47 osób” – podał Guzek.

Szpital wojewódzki w Olsztynie jest placówką samorządu województwa. W środę Urząd Marszałkowski w Olsztynie nie zajął w tej sprawie stanowiska.

Ani służby prasowe wojewody, ani wojewódzki Sanepid w Olsztynie nie podają ilu pracowników służby zdrowia jest zakażonych koronawirusem. Według naszych informacji w ciężkim stanie w szpitalu jednoimiennym w Ostródzie przebywa inny lekarz tej placówki. Ordynator miał się zarazić podczas pobytu w Austrii, nie wiadomo, czy po powrocie był w macierzystym szpitalu.

W woj. warmińsko-mazurskim potwierdzono dotąd 59 przypadków zachorowania na koronawirusa. Dotarły do nas nieoficjalne informacje, że pośród zakażonych jest aż 5 lekarzy.

Więcej:

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Jan
2 kwietnia 2020 08:15

Brawo TKO. Urząd Marszałkowski pudruje rzeczywistość.

Jola Blok
1 kwietnia 2020 20:58

w końcu wszystko wychodzi na jaw;)

Polecane
Ogłoszenia