-1 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Zmarła 10 osoba zakażona koronawirusem. Tylko dziś 135 wyników pozytywnych

WiadomościZmarła 10 osoba zakażona koronawirusem. Tylko dziś 135 wyników pozytywnych

Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u kolejnych 40 osób; łączny bilans wzrósł we wtorek wieczorem do 884 przypadków – podało Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał też, że zmarła dziesiąta osoba, to 71-letni mężczyzna.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że nowe potwierdzone przypadki dotyczą 37 osób z woj. mazowieckiego, dwóch z woj. lubuskiego i jednej z woj. małopolskiego.

MZ podało również, że w szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące.

Resort wyjaśnił ponadto, że pacjent, który we wtorek rano został hospitalizowany w szpitalu w Poznaniu, w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem, był zameldowany w woj. wielkopolskim, ale przebywał na terenie woj. zachodniopomorskiego. W związku z powyższym został ujęty w statystykach zakażeń dla tego województwa i wycofany ze statystyki woj. wielkopolskiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem wzorsła do 884. Dziesięć z tych osób zmarło.

MZ przekazało ponadto, że liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wynosi 1479, a objętych kwarantanną 62 tys. 511. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju to 104 tys. 529; zaś objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 53 tys. 426 osób.

Informacja, że ktoś jest hospitalizowany to wiadomość, że przebywa w szpitalu. Niekoniecznie oznacza to, że jest nosicielem koronawirusa, albo że jest chory na COVID-19. Niektóre osoby mają objawy chorobowe, ale jest to np. grypa. Dopiero po wykonaniu testu wiadomo, czy mamy do czynienia z zakażeniem koronawirusem.

Informacja, że ktoś jest objęty kwarantanną dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Osoba nią objęta przebywa w swoim mieszkaniu przez dwa tygodnie — liczone od dnia ostatniego kontaktu z zakażonym lub od dnia powrotu z regionu ryzyka. Nie wolno jej wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza. To kwestia odpowiedzialności, bo może być nosicielem koronawirusa i zakażać, choć sama nie ma objawów. Nikomu nie wolno takiej osoby odwiedzać.

Informacja, że ktoś jest objęty nadzorem epidemiologicznym oznacza, że nie miał bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub chorym, ale na wszelki wypadek sprawdza się stan zdrowia tej osoby. Chodzi np. o pracę w jednym budynku, w którym przebywał nosiciel koronawirusa. Nadzór epidemiologiczny trwa 14 dni. Odbywa się w porozumieniu z pracownikami inspekcji sanitarnej po wywiadzie epidemiologicznym. Należy przejść na pracę zdalną w domu, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia. Dwa razy dziennie mierzyć sobie temperaturę, kontrolować swój stan zdrowia.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Marek
24 marca 2020 21:29

80% nowych zakażeń to osoby, które wróciły z zagranicy. PiS pozamykal nas w domach i jednocześnie sprowadza tysiące osób z rejonów pandemicznych. PiS rozwali gospodarkę i jednocześnie zabije tysiące Polaków. Anglicy mieszkający w hiszpanii nie mogą teraz wrócić do UK bo nie ma lotów. Rząd w UK okazuje się mądrzejszy od naszych rządzących. Zatrzymać lot do domu dopiero czasu przygotowania prawdziwej kwarantanny. A powinna ona wyglądać tak: samolot ląduje, pasażerowie bezpośrednio z samolotów wsiadaja do autobusów, jadą do pustych teraz hoteli, sanatoriów, każdy do osobnego pokoju (rodziny razem). Przez 2 tygodnie zamknięci, 3x dziennie jedzenie pod drzwi. Po 2 tygodniach… Czytaj więcej »

Polecane