fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 9 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Władze woj. warmińsko-mazurskiego podsumowały sytuację epidemiologiczną w regionie

Sytuacja epidemiologiczna w woj. warmińsko-mazurskim jest dobra, liczba ostrych przebiegów choroby COVID-19 jest niska, zanotowano jeden zgon. Dotąd w regionie nie zanotowano ani jednego przypadku przeniesienia choroby na linii personel medyczny – pacjent – poinformowały podczas sesji sejmiku władze woj. warmińsko-mazurskiego.

We wtorek podczas pierwszej zdalnej sesji sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego wojewoda Artur Chojecki i marszałek Gustaw Marek Brzezin przedstawili sytuację epidemiczną w regionie. Obaj zgodnie przyznali, że „nie jest źle”, ponieważ pod względem liczby zachorowań wynoszących niespełna 180 przypadków Warmia i Mazury są na przedostatnim miejscu w kraju, tuż za woj. lubuskim. Dotąd w regionie zanotowano jeden zgon, co – w porównaniu z innymi regionami – jest liczbą niską.

„Nasza współpraca była wzorowa, zwłaszcza w zakresie funkcjonowania służby zdrowia” – przyznali zgodnie Chojecki i Brzezin.

Obecny na sesji warmińsko-mazurski inspektor sanitarny Janusz Dzisko poinformował, że nie tylko liczba przypadków COVID-19 w regionie jest niska. „Relatywnie mało mamy także ostrych przebiegów tej choroby. W szczytowym momencie zajętych było zaledwie 5 łóżek respiratorowych, co nie jest liczbą dużą” – powiedział Dzisko. Odnosząc się do liczby testów, wynoszących w regionie ponad 20 tys., poinformował, że pod względem liczby testów na liczbę mieszkańców region plasuje się w połowie rankingu polskich województw.

„Jeśli się zestawi ilość testów, liczbę chorych, ostrych przebiegów i zgonów, to na ten moment u nas w regionie naprawdę nie jest u nas źle” – dodał Dzisko.

W jego ocenie warte podkreślenia jest to, że w warmińsko-mazurskim nie zanotowano ani jednego przypadku transmisji koronawirusa na linii biały personel – pacjent. „Zakażenie potwierdziliśmy dotąd u 3 lekarzy, 2 pielęgniarek i 1 ratownika medycznego ale wszyscy oni zakazili się poza pracą i nie przenieśli zakażenia na pacjentów, z którymi mieli do czynienia. Zakażona pielęgniarka DPS-u także nie przeniosła choroby na podopiecznych” – podkreślił Dzisko.

Szef regionalnego NFZ Marek Zakrzewski poinformował, że szpitale w regionie powoli wracają do takiej pracy jak przed epidemią. „Najbliższym wyzwaniem będzie uruchomienie świadczeń uzdrowiskowych” – dodał.

Brzezin poinformował, że w związku z epidemią samorząd regionu łącznie wesprze służbę zdrowia kwotą 85 mln zł. Część tych pieniędzy już trafiła do szpitali, kolejne pieniądze będą trafiać w najbliższych miesiącach. Marszałek dodał, że region przygotowuje się także do wsparcia przedsiębiorców. „Z powodu epidemii zła jest sytuacja finansowa samorządów, ich wpływy spadły o 30-40 proc., zagrożone będą inwestycje i realizacje budżetów” – poinformował marszałek.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...