Kosztowały aż 3 mln zł. Nie ulega wątpliwości, że te urządzenia zrewolucjonizują edukację medyczną nie tylko w Olsztynie. Takiego sprzętu nie ma żaden ośrodek medyczny w kraju.
Do Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie trafił sprzęt do wirtualnej edukacji, który umożliwia naukę postępowania lekarskiego: od początku badania pacjenta, aż do wykonania zabiegu leczniczego. Ponadto, jak podaje oficjalna strona placówki, sprzęt pozwala na naukę począwszy od badania ginekologicznego po urologiczne, naczyniowe, badania i zabiegi endoskopowe oraz wewnątrznaczyniowe.
Pelvic Mentor – urządzenie służy do nauki ginekologii; Angio Mentor – nauki zabiegów wewnątrznaczyniowych; Gastro Mentor – do poznania całej diagnostyki endoskopowej przewodu pokarmowego. Te 3 urządzenia do wirtualnych symulacji umożliwiają studia przeddyplomowe, czyli studentom, oraz podyplomowe – lekarzom w trakcie specjalizacji.
Jak czytamy na www.szpital.olsztyn.pl: „Medyczna symulacja jest według aktualnego stanu wiedzy najdoskonalszą metoda edukacji, która pozwala na kreowanie realistycznych metod leczenia bez stwarzania zagrożenia dla pacjenta. Warto podkreślić, że Klinika Chirurgii Małoinwazyjnej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, która dysponuje sprzętem o tak szerokim zakresie”.
zym