Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
4 C
Olsztyn
niedziela, 23 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Nieznany sprawca podciął 34 drzewa, w tym ogromne dęby

reklama

Policjanci szukają sprawcy lub sprawców podcięcia pni 34 drzew rosnących na skraju wsi Dęby. Drzewa są tak poważnie uszkodzone, że, w ocenie ekspertów, w ciągu najbliższych lat mogą obumrzeć.

Nieznani sprawcy uszkodzili 34 drzew rosnących w alei na skraju wsi Dęby pod Wilczętami w powiecie braniewskim. Rośnie tam 28 dębów szypułkowych, z których niektóre mają po 400 cm obwodu. Nie wiadomo, kiedy doszło do uszkodzenia drzew. Policja w Braniewie zna sprawę od jesieni ale dotąd nie udało się ustalić sprawców uszkodzenia drzew.

„Ale nie odpuszczamy tego. Wciąż próbujemy dociec, kto to zrobił” – zapewniła oficer prasowa policji z Braniewa Jolanta Sorkowicz.

reklama

„Drzewa zostały podcięte piłą na całym obwodzie pnia. W naszej ocenie głębokość cięcia ma ok. 10 cm. Uszkodzona została kora, łyko i drewno” – powiedziała Justyna Januszewicz z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Eksperci olsztyńskiego RDOŚ w ostatnich dniach wizytowali aleję. Ich zdaniem głębokość uszkodzeń może spowodować powolne obumieranie drzew. „Uszkodzenia sprawią, że nie będzie możliwy transport składników odżywczych z korzeni do korony” – dodała Januszewska. Zapewniła, że eksperci RDOŚ będą wizytować aleję co kilka miesięcy, by monitorować stan uszkodzonych drzew.

Uszkodzone drzewa rosną na dwóch prywatnych działkach. Policja w Braniewie rozmawiała z ich właścicielami. „Nie wiedzieli, że drzewa zostały podcięte” – powiedziała Sorkowicz.

Jeśli policji uda się ustalić sprawcę uszkodzenia drzew w alei grozi mu areszt i wysoka grzywna. Aleja, w której rosną podcięte drzewa znajduje się na obszarze Natura 2000.

reklama

luty, 2020

28LUT20:00Włoski wieczór z AbbąKuźnia Społeczna, Marka Kotańskiego 1

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
ŹródłoPAP
reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Najładniejsze paznokcie w Olsztynie? Tylko w Centrum Kosmetologiczno-Szkoleniowym Marta Hura

Piękne i zadbane paznokcie to wizytówka zarówno każdej kobiety, jak i każdego mężczyzny. Dlatego nie ma co zwlekać, tylko powierzyć się w ręce profesjonalistów...

Konkurs

X