9 C
Olsztyn
poniedziałek, 7 października, 2024
reklama

Msze przez internet? Zamiast ofiary na tacę proboszcz zachęca do wpłat na konto bankowe Parafii

OlsztynMsze przez internet? Zamiast ofiary na tacę proboszcz zachęca do wpłat na...

Transmisje mszy świętych przeżywamy tak, jak byśmy byli w kościele, skupiamy się na Eucharystii i nie robimy innych rzeczy, wykonujemy gesty liturgiczne np. znak krzyża, włączamy się w śpiew i odpowiadamy na wezwania celebransa – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

reklama

“Nie musimy klękać lub stać podczas transmisji, ale możemy. Piękne jest, gdy rodzina razem przeżywa Mszę świętą. Widać wtedy wyraźnie co to znaczy +Kościół Domowy+ – modlimy się razem w domu i jesteśmy częścią Kościoła” – zaznaczył rzecznik KEP.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał na orędzie przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który w sobotę 14 marca powiedział: „Zachęcam wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Serdecznie dziękuję mediom, które – rozumiejąc potrzeby ludzi wierzących – przygotowały dodatkowe propozycje w tym względzie”.

reklama

Rzecznik Episkopatu wymienił różne transmisje Mszy świętych, które są dostępne w niedzielę 15 marca. „O godz. 7.00 w TVP 1 i Radiu Plus, o godz. 9.00 w Programie 1 Polskiego Radia, o godz. 9.00 w Radiu Maryja, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 10.30 na kanale Polsat Rodzina, o godz. 13.00 w TVP Polonia. Msze św. będą także transmitowane w Internecie, m.in.: wp.pl i WP Pilot – godz. 8.00, 9.30, 11.00 (dla dzieci), 12.30, 18.00 i 19.00; Onet.pl i tvn24.pl – godz. 11.00. Ponadto transmituje wiele innych środków społecznego przekazu. Lista zaś transmisji Mszy św. jest m.in. na stronie www.msza-online.pl” – wskazał ks. Rytel-Andrianik.

Zwrócił uwagę na „Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie celebracji mszy Świętej transmitowanej przez telewizję” z 2017, w którym jest napisane, że transmisja Eucharystii ma swoje pastoralne uzasadnienie i wymiar ewangelizacyjny, będąc dla osób „które nie mogą udać się do miejsca jej sprawowania”.

“Choć transmisja mszy świętej to nie jest to samo co uczestnictwo w niej w kościele, to w obecnej sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, transmisje są pomocą, aby – jak podkreślają księża biskupi – łączyć się duchowo ze wspólnotą Kościoła” – dodał.

reklama

Składane na tacę ofiary są wyrazem naszej troski o sprawy Kościoła. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi wręcz o obowiązku takiej troski. Ofiary składane na tacę są przeznaczone na budowę kościołów i kaplic, na bieżące remonty, na uregulowanie opłat za energię elektryczną, za ogrzewanie świątyni, na opłacenie ubezpieczenia obiektów parafialnych i cmentarza. Pieniądze składane na tacę nie są przeznaczone na utrzymanie duszpasterzy. Brak tych środków stanowi nie lada problem dla każdego proboszcza. Dlatego z duchem czasu rozwiązanie znalazła Parafia bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie. Proboszcz prosi w ogłoszeniu o wpłacanie ofiary na konto bankowe: – Przykazanie kościelne mówi o obowiązku uczestniczenia we mszy świętej niedzielnej oraz o troszczeniu się wiernych o potrzeby wspólnoty kościoła. Kto z wiernych korzysta z dyspensy zamiast uczestniczenia we mszy świętej w kościele, czyni to w domu korzystając z transmisji telewizyjnej lub radiowej, może zamiast tradycyjnej ofiary na tacę wpłacić na konto Parafii błogosławionej Franciszki Siedliskiej w Olsztynie.
Nr konta: 84 8857 0002 3014 0187 5082 0001 z dopiskiem: Darowizna na cele kultu religijnego. Prosimy o udostępnianie tej informacji innym.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Katolik
18 marca 2020 07:54

Płacić , płacić,na limuzyny i rozpustne życie księżulków.

Polecane