fbpx
5 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

Olsztyn. Na ulicach weekendowy ruch, większość przechodniów w maseczkach

reklama

Większość osób w Olsztynie stosuje się do wymogu noszenia w przestrzeni publicznej wyłącznie maseczek – wynika z obserwacji. Nie widać, żeby wprowadzenie regionalnych obostrzeń epidemicznych i zamknięcie galerii handlowych, hoteli czy basenów wpłynęło znacząco na ruch w mieście.

Zdecydowana większość przechodniów w Olsztynie stosuje się do wprowadzonego od soboty w całym kraju obowiązku zakrywania ust i nosa wyłącznie maseczkami. Nadal można jednak spotkać osoby noszące maseczki na brodzie, a także przeważnie młodych ludzi bez żadnych osłon na twarzy. Zdecydowanie mniej niż dotychczas jest przechodniów używających przyłbic, kominów czy szalików zamiast maseczek.

Na ulicach nie widać jeszcze zwiększonej liczby patroli policji czy straży miejskiej.

reklama

Od soboty w woj. warmińsko-mazurskim – jako jedynym regionie w Polsce – obowiązują zaostrzone rygory epidemiczne ze względu na wysoki przyrost zakażeń koronawirusem. Na dwa tygodnie zamknięte zostały m.in. hotele, galerie handlowe, teatry i baseny.

W Olsztynie do południa największy ruch panował w pobliżu dyskontów, supermarketów spożywczych i na targowisku miejskim, które funkcjonują na dotychczasowych zasadach. Pusto jest w pobliżu galerii handlowych, w których otwarte pozostały wyłącznie sklepy z artykułami spożywczymi, drogerie czy apteki.

Niewiele osób spaceruje o tej porze po olsztyńskiej starówce i w centrum miasta. Mimo słonecznej pogody mało kto korzysta na razie z popularnych w weekendowe popołudnia miejsc rodzinnego wypoczynku – Łynostrady, tj. biegnącego wzdłuż rzeki Łyny traktu pieszo-rowerowego, czy okolic plaży miejskiej na jeziorem Ukiel.

Największą zimową atrakcją było tu do niedawna lodowisko na tafli jeziora. Jednak ze względów bezpieczeństwa, niezwiązanych z pandemią, zamknięto je już w połowie tygodnia, ponieważ zrobiło się ciepło i pokrywa lodowa jest niestabilna. Również z przyczyn pogodowych zakończono w piątek sezon łyżwiarski na drugim miejskim lodowisku, przy ul. Jeziołowicza.

Z kolei od soboty, po wprowadzeniu obostrzeń, znacznie ograniczono funkcjonowanie innych miejskich obiektów sportowych. Zamknięta jest pływalnia Aquasfera i basen przy ul. Mariańskiej. A z kortów do squasha czy hali do siatkówki plażowej będą mogli korzystać tylko zawodnicy zrzeszeni w klubach.

Podobnie jak w całym województwie nieczynne są również muzea, kina, teatry i placówki kultury, które obecnie mogą prowadzić działalność dla publiczności wyłącznie zdalnie albo prezentować zbiory znajdujące się na wolnym powietrzu.

W przeddzień wprowadzenia obostrzeń odbyła się wideokonferencja wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego z przedstawicielami służb kryzysowych oraz wszystkimi wójtami, burmistrzami, prezydentami miast i starostami z regionu. Po tym spotkaniu część samorządowców zwróciła się za pośrednictwem mediów społecznościowych do swoich lokalnych społeczności z apelem o poważne podejście do obowiązujących ograniczeń.

„Będziemy i uczulać, ale będziemy także egzekwować przepisy prawa, które nakładają taki obowiązek jak chociażby noszenie maseczki i utrzymywanie dystansu społecznego” – zapowiedział wojewoda.

St. sierż. Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przekazał w sobotę, że policjanci tak jak dotychczas podejmują interwencje wobec osób niestosujących się do obowiązujących ograniczeni związanych z pandemią COVID-19. Sprawdzają m.in. czy mieszkańcy stosują się do obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, obiektach handlowych czy transporcie zbiorowym.

Zaznaczył, że organem wiodącym przy kontrolach obiektów handlowych, restauracji, hoteli itp., są służby sanitarne, które policjanci wspierają w sytuacjach, gdy jest to wskazane lub konieczne dla zapewnienia prawidłowego toku takich kontroli. „Należy również pamiętać, że policjanci będą interweniować w każdym przypadku zgłoszonego im złamania prawa” – dodał.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze