4.6 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

Fakty i mity o koronawirusie. Komunikat wojewody

WiadomościFakty i mity o koronawirusie. Komunikat wojewody

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który otrzymał oficjalną nazwę SARS-CoV-2, a choroba, którą wywołuje: COVID-19.

Koronawirusy po raz pierwszy rozpoznano u ludzi w latach 60. ubiegłego stulecia. Na początku XXI wieku koronawirus z gatunku SARS wywołał globalną epidemię zapalenia płuc. Dzięki sprawnej współpracy służb sanitarnych na całym świecie, epidemię udało się opanować w kilka miesięcy. W 2012 roku pojawiło się nowe śmiertelne zagrożenie związane z koronawirusami – bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej (MERS).

Stan aktualny

Aktualny bilans na świecie to ponad 120 tys. zarażonych i 4 tys. przypadków śmiertelnych. Najwięcej zachorowań odnotowano w Chinach, a w Europie – we Włoszech. W tej chwili w tym kraju zarażonych jest już ponad 10 tys. osób, odnotowano ponad 600 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Europie zaatakował również m.in. w Niemczech, we Francji, w Hiszpanii i w Wielkiej Brytanii. Dotarł także do Polski. Pierwszy przypadek zidentyfikowano u mężczyzny, który przyjechał z Niemiec. Aktualnie ( stan z 12 marca br. ) mamy w Polsce 47 przypadków zakażania, w tym cztery w województwie warmińsko-mazurskim ( pacjenci przebywają w szpitalu w Ostródzie ). W całej Polsce 317 osób jest hospitalizowanych, 1193 osoby objęto kwarantanną, a 11524 osoby objęto nadzorem epidemiologicznym.

Jak się zabezpieczyć?

Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.

Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590! Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

Decyzje wojewody

Wojewoda warmińsko-mazurski polecił czasowe zawieszenie działalności, na terenie województwa, w terminie od dnia 12 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r. w:

– żłobkach i klubach dziecięcych

– placówkach wsparcia dziennego;

– centrach integracji społecznej;

– klubach integracji społecznej;

– dziennych domach i klubach seniora;

– środowiskowych domach samopomocy;

– warsztatachterapii zajęciowej.

Wojewoda zarządził również zawieszenie do 25 marca br. organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki.

Zwieszenie zajęć w szkołach

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca br. zostaje czasowo ograniczone funkcjonowanie jednostek systemu oświaty. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem:

poradni psychologiczno-pedagogicznych;

specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;

młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;

przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;

szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;

szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

Bezpieczeństwo na granicy

Na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą trwa kontrola sanitarna. Kontroli poddawane są wszystkie osoby przyjeżdzające do Polski. Kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i pojazdów na drogowych przejściach granicznych. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej dokonują pomiaru temperatury, a funkcjonariusze Straży Granicznej pobierają karty lokalizacyjne. W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi GIS.

Fakty i mity o koronawirusie. Komunikat wojewody

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane