fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 4 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Lotnisko w Szymanach na ogromnym minusie

Wiadomości Lotnisko w Szymanach na ogromnym minusie

Według serwisu Pasażer.com Port Lotniczy Olsztyn-Mazury dopłacił w 2018 roku do każdego odprawionego pasażera 262 złotych, a samo lotnisko zamknęło rok ze stratą około 23 mln złotych. Rzecznik portu inaczej podchodzi do tych wyliczeń i deklaruje, że strata operacyjna to „tylko” 5,5 mln złotych.

Branżowy portal przygotował zestawienie, z którego wynika, że tylko sześć portów lotniczych w Polsce nie dołożyło do odprawionego pasażera. Lotnisko Chopina w Warszawie zarabia na podróżującym 22,37 zł, a port w Krakowie 12,56 zł. Niewiele ponad 7 złotych na plusie od pasażera są także w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. Stawkę zamyka Poznań – 2,59 złotego.

Natomiast, jak wyliczył serwis, straty notują Szczecin (-14,71 zł), Bydgoszcz (-24,57 zł), Rzeszów (-34,32 zł), Lublin (-85,92 zł), Łódź (-137,24 zł) i… Szymany (-262,02 zł).

Jak wynika z ogólnie dostępnych sprawozdań finansowych Spółka Warmia Mazury zarządzająca portem w Szymanach, odprawiając 117,5 tys. Pasażerów, zamknęła 2018 rok ze stratą 22 808 989,85 zł.

Rzecznik portu Dariusz Naworski inaczej patrzy na wynik finansowy spółki: – Wskazana strata jest stratą netto, uwzględniającą amortyzację. W Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury amortyzacja jest bardzo wysoka, ponieważ jest to nowe lotnisko, zmodernizowane w 2015 roku. W roku 2018 amortyzacja stanowiła 16.046.710,17 zł, natomiast biorąc pod uwagę EBIDTA, tj. strata operacyjna wyniosła 5.503.991,71 zł.

Władze portu inaczej też interpretują wyliczenia dotyczące kosztów poniesionych na odprawionego pasażera.

– Jeżeli zastosowano mechanizm (w obliczeniach serwisu Pasażer – red.) uwzględniający wszystkie koszty ponoszone przez Spółkę, to wyliczenie to jest krzywdzące dla lotniska Olsztyn-Mazury, biorąc pod uwagę koszty realizowanych inwestycji, w tym związanych z przygotowaniem portu do pełnienia jako jedyne lotnisko w Polsce własnych Służb Żeglugi Powietrznej, wysoki stopień amortyzacji oraz prowadzenie zintensyfikowanych działań marketingowych. Wg naszej analizy, przy uwzględnieniu kosztów operacyjnych, koszt na jednego pasażera w roku 2018 wyniósł 151,65 zł.

Zapytaliśmy również władze portu, jak próbują zmniejszyć stratę finansową. Szymany chcą przede wszystkim rozszerzyć ofertę połączeń, ale zwiększyć także przychody z działalności okołolotniskowej. W planach jest także m.in. kontynuacja współpracy ze szkołami lotniczymi, wojskiej, użytkownikami prywatnych samolotów General Aviation, sprzedaż powierzchni reklamowych i handlowych, zwiększenie liczby miejsc parkingowych przy terminalu.

Zgodnie z Planem Generalnym Lotniska i Strategią Rozwoju Portu, lotnisko w Szymanach ma zbliżyć się do osiągnięcia progu rentowności w 2027 roku. A jaki będzie wynik finansowy portu za 2019 rok?

– W zależności od tego czy bierzemy pod uwagę stratę netto czy stratę operacyjną, strata netto z uwagi na wysoki stopień amortyzacji najprawdopodobniej nie będzie niższa – podsumowuje rzecznik portu.

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

2 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


2 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

2
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x