1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Inwestycja w Olsztynie będzie realizowana w formule PPP z dofinansowaniem z UE

OlsztynInwestycja w Olsztynie będzie realizowana w formule PPP z dofinansowaniem z UE

Inwestycje w Gdańsku i Olsztynie to przykład, że projekty realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) można połączyć z dofinansowaniem unijnym – oceniła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W obu aglomeracjach powstaną spalarnie odpadów, do których będą trafiać śmieci nienadające się do recyklingu. Wyprodukowane z nich ciepło trafi do miejskich sieci.

Jak napisał resort, inwestycje będą realizowane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

“Inwestycje w Gdańsku i Olsztynie to przykład, że projekty realizowane w formule PPP można połączyć z dofinansowaniem unijnym. Te dwa sposoby finansowania projektów nie wykluczają się, a stają się dobrym uzupełnieniem” – podkreśla cytowana w komunikacie minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że decyzja Komisji Europejskiej zatwierdzająca dofinansowanie tych projektów “sprawi, że PPP i fundusze UE będą częściej iść w parze”.

Resort wskazał, że akcept dla projektu budowy spalarni jest setną pozytywną decyzją wydaną przez Komisję Europejską dla projektów realizowanych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Zaznaczono, że wartość budowy zakładu termicznego przekształcania odpadów w Gdańsku to ponad 622 milionów złotych, z czego ponad 270 milionów złotych będzie pochodzić ze środków unijnych.

Projekt zakłada budowę nowoczesnej, ekologicznej spalarni odpadów, do której będą trafiać śmieci nienadające się do recyklingu. Wyprodukowane w spalarni ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia do sieci energetycznej. W projekcie weźmie udział 35 pomorskich gmin.

Projekt będzie realizowany w formule PPP oznacza to, że firma prywatna będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, wybudowanie oraz obsługę spalarni przez 29 lat. W przypadku gdańskiej inwestycji spalarnię zbuduje włoski koncern Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia. Operatorem zostanie francuska firma TIRU. Stroną publiczną jest Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Z kolei całkowita wartość projektu w Olsztynie („Budowa instalacji termicznego przekształcania frakcji energetycznej z odpadów pochodzących z odpadów komunalnych, z odzyskiem energii elektrycznej i cieplnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Olsztynie”) to ponad 797 milionów złotych. Dofinansowanie unijne wyniesie ponad 172 milionów złotych.

Nowoczesna i ekologiczna spalarnia ma dostarczać ciepło dla części Olsztyna oraz ograniczyć składowanie odpadów. Ten projekt również łączy finansowanie ze środków z UE z PPP. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie odpowiada za inwestycję od strony publicznej natomiast wykonawcą jest Dobra Energia dla Olsztyna. Umowa PPP została zawarta na 28 lat.

Więcej:

Budowa spalarni odpadów w Olsztynie ruszy na przełomie marca i kwietnia

W Olsztynie powstanie spalarnia odpadów. Unia daje 40 mln euro, ale właścicielem nie będzie miasto

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane