fbpx
1 C
Olsztyn
poniedziałek, 28 listopada, 2022
reklama

Aresztowano b. policjantów, którzy kierowali grupą handlującą danymi ofiar wypadków

WiadomościAresztowano b. policjantów, którzy kierowali grupą handlującą danymi ofiar wypadków

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na polecenie olsztyńskiej prokuratury sąd tymczasowo aresztował dwóch byłych policjantów, którzy na masową skalę handlowali danymi osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Dane sprzedawano firmom zajmującym się odszkodowaniami.

Jak ustaliła w źródłach zbliżonych do prokuratury, śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od kilku lat. Rozpoczęło się od ustalenia przez biuro spraw wewnętrznych policji nielegalnych działań jednego funkcjonariusza. W śledztwie okazało się, że w policji – w Wielkopolsce i w innych regionach – na masową skalę udostępniano personalia osób poszkodowanych w wypadkach drogowych firmom, które zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań za takie zdarzenia.

W ocenie prokuratury handel danymi przybrał formę zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierowali dwaj policjanci. Jeden był już emerytem, drugi przeszedł na emeryturę w czasie śledztwa w tej sprawie. Obaj zostali w ubiegły czwartek tymczasowo aresztowani. Z ustaleń śledztwa wynika, że jeden z aresztowanych zorganizował w policji cały mechanizm pozyskiwania danych i udostępniania ich firmom odszkodowawczym. Według informatora aresztowane osoby nie pełniły w policji kierowniczych funkcji.

81-latka szła na cmentarz? Gdyby nie interwencja policjantów ta historia mogłaby się skończyć tragedią

Z ustaleń wynika, że w śledztwie tym zarzuty przedstawiono dotąd 10 osobom, wśród których są obecni i emerytowani policjanci, pracownicy cywilni policji, właściciel firmy odszkodowawczej, jeden z podejrzanych w przeszłości był funkcjonariuszem SB.

Osoby, którym przedstawiono w tej sprawie zarzuty, przyznają się do winy lub częściowo przyznają się do winy. Wielu potwierdza, że za udostępnianie danych osobowych poszkodowanych w wypadkach otrzymywali łapówki, inni podają, że robili to „z dobroci serca”.

Prokuratura określa sprawę jako „rozwojową”, przyznaje, że proceder udostępniania danych osobowych „był bardzo znaczny, szeroki, zaskakująco masowy”.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak potwierdził w środę, że olsztyńska prokuratura zawiadomiła szefa wielkopolskiej policji o tym, że w ramach prowadzonego postępowania zostali zatrzymani trzej policjanci i dwaj byli funkcjonariusze garnizonu wielkopolskiego. „Byli funkcjonariusze zostali tymczasowo aresztowani, policjanci w czynnej służbie zostali, decyzją komendanta odsunięci od wykonywanych obowiązków i zawieszeni w czynnościach” – podał.

Pasażer autobusu komunikacji publicznej nie chciał opuścić pojazdu. Interweniował patrol policji

Borowiak nie informował, w których jednostkach służą zawieszeni policjanci.

O tymczasowym aresztowaniu emerytowanych policjantów jako pierwsze poinformowało Radio Zet.

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze