-3 C
Olsztyn
środa, 29 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Aresztowano b. policjantów, którzy kierowali grupą handlującą danymi ofiar wypadków

WiadomościAresztowano b. policjantów, którzy kierowali grupą handlującą danymi ofiar wypadków

Na polecenie olsztyńskiej prokuratury sąd tymczasowo aresztował dwóch byłych policjantów, którzy na masową skalę handlowali danymi osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Dane sprzedawano firmom zajmującym się odszkodowaniami.

reklama

Jak ustaliła w źródłach zbliżonych do prokuratury, śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od kilku lat. Rozpoczęło się od ustalenia przez biuro spraw wewnętrznych policji nielegalnych działań jednego funkcjonariusza. W śledztwie okazało się, że w policji – w Wielkopolsce i w innych regionach – na masową skalę udostępniano personalia osób poszkodowanych w wypadkach drogowych firmom, które zajmują się uzyskiwaniem odszkodowań za takie zdarzenia.

W ocenie prokuratury handel danymi przybrał formę zorganizowanej grupy przestępczej, którą kierowali dwaj policjanci. Jeden był już emerytem, drugi przeszedł na emeryturę w czasie śledztwa w tej sprawie. Obaj zostali w ubiegły czwartek tymczasowo aresztowani. Z ustaleń śledztwa wynika, że jeden z aresztowanych zorganizował w policji cały mechanizm pozyskiwania danych i udostępniania ich firmom odszkodowawczym. Według informatora aresztowane osoby nie pełniły w policji kierowniczych funkcji.

Kajakarz wpadł do rzeki. Dostał mandat, bo był pijany
reklama

Z ustaleń wynika, że w śledztwie tym zarzuty przedstawiono dotąd 10 osobom, wśród których są obecni i emerytowani policjanci, pracownicy cywilni policji, właściciel firmy odszkodowawczej, jeden z podejrzanych w przeszłości był funkcjonariuszem SB.

Osoby, którym przedstawiono w tej sprawie zarzuty, przyznają się do winy lub częściowo przyznają się do winy. Wielu potwierdza, że za udostępnianie danych osobowych poszkodowanych w wypadkach otrzymywali łapówki, inni podają, że robili to „z dobroci serca”.

reklama

Prokuratura określa sprawę jako „rozwojową”, przyznaje, że proceder udostępniania danych osobowych „był bardzo znaczny, szeroki, zaskakująco masowy”.

Rzecznik prasowy wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak potwierdził w środę, że olsztyńska prokuratura zawiadomiła szefa wielkopolskiej policji o tym, że w ramach prowadzonego postępowania zostali zatrzymani trzej policjanci i dwaj byli funkcjonariusze garnizonu wielkopolskiego. „Byli funkcjonariusze zostali tymczasowo aresztowani, policjanci w czynnej służbie zostali, decyzją komendanta odsunięci od wykonywanych obowiązków i zawieszeni w czynnościach” – podał.

Kiedy złość przesłania zdrowy rozsądek. 35-latek wezwał policję po kłótni z sąsiadką

Borowiak nie informował, w których jednostkach służą zawieszeni policjanci.

O tymczasowym aresztowaniu emerytowanych policjantów jako pierwsze poinformowało Radio Zet.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Dramatyczna akcja. Strażacy wyciągnęli spod lodu 8-letniego chłopca
Kajakarz wpadł do rzeki. Dostał mandat, bo był pijany