Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama
9 C
Olsztyn
sobota, 22 lutego, 2020

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Warte uwagi

Grupa referendalna złożyła powiadomienie o zamiarze odwołania prezydenta Grzymowicza

reklama

Złożona z sześciu osób grupa referendalna złożyła w piątek formalne powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia w Olsztynie referendum ws. odwołania Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta miasta. By doszło do głosowania muszą w ciągu 60 dni zebrać 13 tys. podpisów.

Grupa referendalna uważa, że należy odwołać Grzymowicza ponieważ ten zarządza miastem nie licząc się z potrzebami mieszkańców. Jak podkreślano, zastrzeżeń do działań Grzymowicza jest tak wiele, że „każdy znajdzie to, co jest dla niego istotne”.

„Dla jednych będzie to brak dotacji na żłobki i przedszkola, dla innych brak dotacji na fundusz chodnikowy, dla innych ograniczenie kultury i sportu, a jeszcze dla innych prokuratorskie zarzuty, jakie ciążą na panu Grzymowiczu” – powiedział rzecznik prasowy grupy Krzysztof Teliczan.

reklama

„Powiadamiamy prezydenta Olsztyna o naszym zamiarze, drugą osobą będzie komisarz wyborczy w Olsztynie” – mówił Teliczan składając w ratuszu formalne powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum.

Grupa referendalna składa się z sześciu osób „związanych z różnymi środowiskami społecznymi i politycznymi Olsztyna”. Pełnomocnikiem grupy jest Piotr Jastrzębski, który – jak sam przyznał – w 2010 roku startował w wyborach do rady miasta z komitetu obecnego prezydenta Piotra Grzymowicza. W skład grupy wchodzi też Teliczan, który wielokrotnie towarzyszył byłemu prezydentowi Czesławowi Małkowskiemu w sądzie podczas procesów o gwałt. Po wyroku uniewinniającym Małkowskiego Teliczan otwarcie mówił mediom, że wspierał Małkowskiego jako jego wyborca i zwolennik.

Pierwotnie zapowiadano – czyniono to w mediach społecznościowych na kontach Czesława Małkowskiego – że referendum będzie przeprowadzało stowarzyszenie o nazwie nawiązującej do tej, jaką ma klub Małkowskiego w radzie miasta. Małkowski na zamieszczonych w internecie filmach wprost konsultował ze swoimi zwolennikami zamiar referendum i przydzielał role, jakie kto ma pełnić w czasie zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. W piątek zarówno Teliczan, jak i Jastrzębski, odżegnywali się od tego, że działają na polecenie Małkowskiego.

„Są wśród nas przedstawiciele różnych środowisk i o różnych poglądach, ale nie jesteśmy związani z żadna partią polityczną” – podkreślali.

Teliczan i Jastrzębski przyznali, że wśród osób inicjujących referendum są zarówno zwolennicy lewicy, Czesława Małkowskiego, jak i osoby związane z posłem Porozumienia Michałem Wypijem.

„Uważam Piotra Grzymowicza za złego prezydenta i będę wspierał każdą inicjatywę referendalną służącą odwołaniu go” – powiedział poseł w rozmowie Michał Wypij.

Teliczan i Jastrzębski dopytywani o rolę Małkowskiego w inicjowaniu referendum kilka razy podkreślili, że to pomysł i działanie „grupy mieszkańców, którzy mają do tego prawo”.

„Skupiamy się na tym, by odwołać Piotra Grzymowicza, kandydaci na prezydenta to dalsza perspektywa, choć osobiście uważam, że tylko pan Małkowski jest w stanie pokonać w Olsztynie Grzymowicza” – powiedział Teliczan.

„A może objawi się w wyborach jakiś nowy kandydat? Może ktoś z zewnątrz? Zobaczymy” – dodał Jastrzębski.

Jeśli grupie referendalnej uda się zebrać 13 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum do takiego głosowania mogłoby dojść pod koniec maja. Referendum nie można łączyć z wyborami prezydenckimi, które także będą się odbywać w maju.

Pytani o koszty referendum inicjatorzy tej akcji powiedzieli, że według ich rozeznania będzie ono kosztowało ok. 200 tys. zł. „O wiele więcej pieniędzy miasto płaci np. za obsługę prawną zewnętrznym kancelariom w związku z procesem tramwajowym” – powiedział Teliczan podkreślając, że taka kwota nie jest w budżecie miasta znacząca.

reklama

luty, 2020

27LUT19:00PIOTR BUKARTYKSala kameralna - Amfiteatr im. Czesława Niemena, ul. OkopowaKategoria wydarzenia:Koncerty

Co? Gdzie? Kiedy? w Olsztynie. Zobacz nasz kalendarz wydarzeń TUTAJ
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

reklama

Warte uwagi

Najładniejsze paznokcie w Olsztynie? Tylko w Centrum Kosmetologiczno-Szkoleniowym Marta Hura

Piękne i zadbane paznokcie to wizytówka zarówno każdej kobiety, jak i każdego mężczyzny. Dlatego nie ma co zwlekać, tylko powierzyć się w ręce profesjonalistów...

Konkurs

X