fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 12 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Sejmik uchwalił budżet województwa na 2020 rok

Dochody na poziomie ponad 816 mln zł i wydatki w kwocie ponad 843 mln zł zakłada budżet woj. warmińsko-mazurskiego na 2020 r., uchwalony w poniedziałek przez radnych sejmiku. Według władz samorządowych regionu będzie to budżet nastawiony na inwestycje.

Zgodnie z przyjętym projektem budżetu, dochody województwa mają w przyszłym roku sięgać ok. 816,3 mln zł. Prawie 554 mln zł stanowić będą dochody bieżące, a 262,3 mln zł to dochody majątkowe, które w stosunku do obecnego roku zwiększą się o ponad 106 mln zł. Subwencja ogólna ma natomiast wzrosnąć o ponad 46,6 mln zł.

Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada wydatki na ogólną kwotę 843,3 mln zł, z czego ponad 389,6 mln zł to wydatki majątkowe. Ponad 295 mln zł przeznaczono na inwestycje i zakupy inwestycyjne, w tym 207 mln zł na projekty finansowane z udziałem środków zagranicznych.

„Jest to szczególny rok, bo takiego wzrostu środków na inwestycje dawno budżet nie zawierał” – ocenił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin (PSL).

Zaplanowano m.in. znaczące inwestycje na drogach wojewódzkich. Zostanie rozbudowana droga nr 504 na odcinku Podgrodzie – Braniewo, nr 507 Braniewo – Pieniężno i nr 512 Pieniężno – Bartoszyce. Zaplanowano także budowę nowego przebiegu drogi nr 512 wraz z mostem na Łynie w Bartoszycach.

W budżecie zapisano również dotacje celowe na finansowanie inwestycji w instytucjach kultury (24,7 mln zł) i zakładach opieki zdrowotnej (10,2 mln zł).

Według władz samorządowych województwa przyszłoroczny budżet zapewni bezpieczny poziom finansowania zadań własnych m.in. w zakresie transportu kolejowego i lotniczego.

Na dofinansowanie kolejowych przewozów pasażerskich przeznaczono 54,3 mln zł, z czego 40 mln zł to środki własne samorządu województwa. Na dokapitalizowanie spółki „Warmia i Mazury”, zarządzającej Regionalnym Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury, przewidziano na przyszły rok 17,8 mln zł.

Jak zauważył marszałek, jest to znacznie mniejsza kwota niż przekazywano na regionalne lotnisko w ubiegłych latach. „Świadczy to o tym, że spółka po prostu nabywa zdolności wypracowywania kapitału poprzez działania własne” – stwierdził.

Według niego znaczące są również koszty utrzymania sieci szerokopasmowego internetu, w tym opłaty za umieszczenie urządzeń infrastruktury teletechnicznej w pasie drogowym oraz opłaty cykliczne związane z utrzymaniem powstałej infrastruktury sieci szerokopasmowej. Łącznie są to środki w wysokości 11,5 mln zł.

Deficyt budżetu, czyli różnica pomiędzy dochodami a planowymi wydatkami, wyniesie ok. 27,7 mln. Województwo zamierza pokryć go z kredytu w wysokości 49 mln zł, który zostanie przeznaczony również na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Ogólne zadłużenie województwa na koniec przyszłego roku ma wynieść 375,9 mln zł. W ocenie Brzezina, jest to kwota na poziomie podobnym do lat minionych.

Podczas poniedziałkowej sesji projekt budżetu został przyjęty głosami 19 radnych mającej większość koalicji KO-PSL. Wstrzymało się od głosu 10 radnych PiS.

Jak ocenił szef klubu PiS Grzegorz Kierozalski, na decyzję radnych tego ugrupowania wpłynął „strukturalny deficyt, który ten budżet w sobie zawiera”, ponieważ – jak mówił – zadłużenie samorządu województwa w wysokości ok. 370 mln zł jest przenoszone na kolejne lata. Przyznał, że plusem budżetu są natomiast inwestycje drogowo-mostowe, na które czeka region.

Według przedstawicieli rządzącej w sejmiku koalicji, budżet jest – jak co roku – „trudny”, ale pozwala zapewnić funkcjonowanie jednostek samorządowych województwa i tzw. udział własny przy wszystkich planowanych inwestycjach dofinansowanych z UE i budżetu państwa.

ŹródłoPAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z czterech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...