fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 6 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Ile kosztowałaby rezygnacja z rozwijania projektu tramwajowego w Olsztynie?

Radny miasta Olsztyn – Mirosław Arczak – wystosował interpelację do prezydenta Grzymowicza w sprawie inwestycji tramwajowej. Chodzi o kwestie budżetowe miasta.

Najważniejszą kwestią całej interpelacji były finanse i budżet, związany z projektem Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa. Radny Arczak poprosił prezydenta o wyjaśnienie licznych wątpliwości, dotyczących ilości środków, przeznaczonych na tę inwestycję i co wchodzi w jej skład. Jak możemy przeczytać z odpowiedzi prezydenta:

„1. Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Olsztyna, w zakresie którego znajduje się 14 inwestycji związanych z przebudową kanalizacji deszczowej, w tym kanalizacji deszczowej z zadania Budowa linii tramwajowej w ciągu ulic: Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Synów Pułku, Krasickiego, Wilczyńskiego do os. Pieczewo w Olsztynie.

2. Wzrost efektywności energetycznej w Olsztynie poprzez rozwój ekomobilności miejskiej i przebudowę, na energooszczędne, oświetlenia miejskiego, w zakresie którego znajduje się inwestycja związana z przebudową ul. Jagiellońskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Limanowskiego i Sybiraków do ul. Wrocławskiej oraz budowa i przebudowa oświetlenia wzdłuż nowobudowanej linii tramwajowej”

Obie inwestycje zostaną, w dużej mierze, dofinansowane ze środków unijnych.

Pan Arczak nie stronił od trudnych pytań, takich jak, ile wyniosłyby ewentualne koszta, które zostałyby poniesione przez miasta w przypadku, gdyby odstąpiono od realizacji projektu tramwajowego. Prezydent Grzymowicz ujawnił konkretne liczby:

„Biorąc pod uwagę wydatkowane środki z UE z ww. projektów, tj. 5 687 924,15 zł oraz 2 910 510,97 zł, a także poniesione środki z UE w wysokości 4 866 114,39 zł z projektu Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa to ewentualna kwota zwrotu wynosiłaby 13 463 704,44 zł. Należy zauważyć, że w przypadku środków już zrefundowanych do zwrotu dolicza się kwotę odsetek, liczoną jak od zaległości podatkowych, obliczoną od daty refundacji do dnia zwrotu środków. Jednocześnie pragnę podkreślić, że w gestii Instytucji Zarządzającej/Pośredniczącej pozostawałaby decyzja czy projekty dot. zagospodarowania wód opadowych oraz wzrostu efektywności energetycznej mogłyby być utrzymane w zmniejszonym zakresie, co może rzutować na ostateczną wysokości ewentualnej kwoty zwrotu”

Ponadto, prezydent wspomina o innych inwestycjach, które wpisują się w koszta projektu:

„Dodatkowo informuję, że w ramach projektu Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie -trakcja szynowa podpisane zostały następujące umowy: 1. Umowa Nr JRP.V.272.4.2018 z dnia 29 czerwca 2018 roku na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu na kwotę 4 059 000,00 zł brutto; 2. Umowa Nr JRP.V.272.7.2018 z dnia 18 lipca 2018 roku na dostawę 12 sztuk dwu-kierunkowych tramwajów w zamówieniu podstawowym, z czego 6 sztuk zakupione będzie z ww. projektu. Całkowita wartość przedmiotu zamówienia podstawowego to 107 932 473,43 zł brutto, w tym z projektu tramwajowego kwalifikowana jest kwota 39 942 000,00 zł. W przypadku odstąpienia od realizacji projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, nie będzie pokrycia finansowego 85% wkładu środków UE wskazanego w Projekcie. W związku z tym Gmina Olsztyn będzie zobowiązana do zabezpieczenia środków własnych na pokrycie zobowiązań umownych i wypłacenia wykonawcy wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania umowy bądź jej części”

Mirosław Arczak w swoim poście na Facebooku, celnie zauważa, że w ramach projektu tramwajowego, już poniesiono spore koszta, choć sama budowa nowych linii jeszcze nie ruszyła. Jednak na inwestycje z nią związane, takie jak rozbudowa systemu kanalizacji deszczowej i oświetlenie ul. Jagiellońskiej,  miasto już wydało pieniądze.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...