fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 22 stycznia, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

reklama

Ile kosztowałaby rezygnacja z rozwijania projektu tramwajowego w Olsztynie?

Wiadomości Ile kosztowałaby rezygnacja z rozwijania projektu tramwajowego w Olsztynie?

Radny miasta Olsztyn – Mirosław Arczak – wystosował interpelację do prezydenta Grzymowicza w sprawie inwestycji tramwajowej. Chodzi o kwestie budżetowe miasta.

Najważniejszą kwestią całej interpelacji były finanse i budżet, związany z projektem Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa. Radny Arczak poprosił prezydenta o wyjaśnienie licznych wątpliwości, dotyczących ilości środków, przeznaczonych na tę inwestycję i co wchodzi w jej skład. Jak możemy przeczytać z odpowiedzi prezydenta:

„1. Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta Olsztyna, w zakresie którego znajduje się 14 inwestycji związanych z przebudową kanalizacji deszczowej, w tym kanalizacji deszczowej z zadania Budowa linii tramwajowej w ciągu ulic: Piłsudskiego, Wyszyńskiego, Synów Pułku, Krasickiego, Wilczyńskiego do os. Pieczewo w Olsztynie.

2. Wzrost efektywności energetycznej w Olsztynie poprzez rozwój ekomobilności miejskiej i przebudowę, na energooszczędne, oświetlenia miejskiego, w zakresie którego znajduje się inwestycja związana z przebudową ul. Jagiellońskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Limanowskiego i Sybiraków do ul. Wrocławskiej oraz budowa i przebudowa oświetlenia wzdłuż nowobudowanej linii tramwajowej”

Obie inwestycje zostaną, w dużej mierze, dofinansowane ze środków unijnych.

Pan Arczak nie stronił od trudnych pytań, takich jak, ile wyniosłyby ewentualne koszta, które zostałyby poniesione przez miasta w przypadku, gdyby odstąpiono od realizacji projektu tramwajowego. Prezydent Grzymowicz ujawnił konkretne liczby:

„Biorąc pod uwagę wydatkowane środki z UE z ww. projektów, tj. 5 687 924,15 zł oraz 2 910 510,97 zł, a także poniesione środki z UE w wysokości 4 866 114,39 zł z projektu Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa to ewentualna kwota zwrotu wynosiłaby 13 463 704,44 zł. Należy zauważyć, że w przypadku środków już zrefundowanych do zwrotu dolicza się kwotę odsetek, liczoną jak od zaległości podatkowych, obliczoną od daty refundacji do dnia zwrotu środków. Jednocześnie pragnę podkreślić, że w gestii Instytucji Zarządzającej/Pośredniczącej pozostawałaby decyzja czy projekty dot. zagospodarowania wód opadowych oraz wzrostu efektywności energetycznej mogłyby być utrzymane w zmniejszonym zakresie, co może rzutować na ostateczną wysokości ewentualnej kwoty zwrotu”

Ponadto, prezydent wspomina o innych inwestycjach, które wpisują się w koszta projektu:

„Dodatkowo informuję, że w ramach projektu Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie -trakcja szynowa podpisane zostały następujące umowy: 1. Umowa Nr JRP.V.272.4.2018 z dnia 29 czerwca 2018 roku na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu na kwotę 4 059 000,00 zł brutto; 2. Umowa Nr JRP.V.272.7.2018 z dnia 18 lipca 2018 roku na dostawę 12 sztuk dwu-kierunkowych tramwajów w zamówieniu podstawowym, z czego 6 sztuk zakupione będzie z ww. projektu. Całkowita wartość przedmiotu zamówienia podstawowego to 107 932 473,43 zł brutto, w tym z projektu tramwajowego kwalifikowana jest kwota 39 942 000,00 zł. W przypadku odstąpienia od realizacji projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, nie będzie pokrycia finansowego 85% wkładu środków UE wskazanego w Projekcie. W związku z tym Gmina Olsztyn będzie zobowiązana do zabezpieczenia środków własnych na pokrycie zobowiązań umownych i wypłacenia wykonawcy wynagrodzenia należnego z tytułu wykonania umowy bądź jej części”

Mirosław Arczak w swoim poście na Facebooku, celnie zauważa, że w ramach projektu tramwajowego, już poniesiono spore koszta, choć sama budowa nowych linii jeszcze nie ruszyła. Jednak na inwestycje z nią związane, takie jak rozbudowa systemu kanalizacji deszczowej i oświetlenie ul. Jagiellońskiej,  miasto już wydało pieniądze.

 

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x